Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
ROSZKOWSKA Teresa | RZEKA, 1975

Teresa ROSZKOWSKA (1904-1992)

RZEKA, 1975

Tempera, sklejka;
62,5 x 84,5 cm
Sygnowany l.d.: TERESA | ROSZKOWSKA | 1975

Malarka i scenografka. Studiowała w Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Tadeusza Pruszkowskiego (1924-1928), jednocześnie uczęszczała do Konserwatorium Muzycznego. W 1929 roku wstąpiła do utworzonego przez uczniów Pruszkowskiego ugrupowania Szkoła Warszawska i uczestniczyła we wszystkich jego wystawach w kraju i za granicą. W okresie 1934-1936 studiowała scenografię Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Warszawie. Jako scenograf współpracowała z teatrami Nowe Ateneum oraz Polskim w Warszawie, a także Teatrem Nowym w Łodzi tworząc scenografie do przedstawień Leona Schillera, Aleksandra Zelwerowicza czy Edmunda Wiercińskiego. Stworzyła własny, indywidualny styl, zdobywając szerokie uznanie, czego wyrazem jest przyznany jej złoty medal na Wystawie Światowej w Paryżu w 1937 za oprawę plastyczną baletu Baśń krakowska w inscenizacji i układzie choreograficznym Bronisławy Niżyńskiej. Twórczość malarska Roszkowskiej ukształtowała się pod wpływem artystycznych koncepcji Pruszkowskiego, który promował tzw. nowy realizm oparty na opanowaniu solidnego warsztatu oraz odwołujący się do malarstwa mistrzów włoskiego renesansu oraz siedemnastowiecznych Holendrów.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
ROSZKOWSKA Teresa
Uczennica T. Pruszkowskiego w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych (1924-1930), równocześnie kształciła się w Konserwatorium. Interesowała się także scenografią teatralną i w latach 1934-1936 studiowała w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej w Warszawie. Należała do ugrupowania „Szkoła Warszawska” i brała udział we wszystkich krajowych i zagranicznych wystawach tej grupy. Wystawiała także w warszawskim Instytucie Propagandy Sztuki i wspólnie z Blokiem ZPAP. W roku 1937 na Międzynarodowej wystawie Sztuka i Technika w Paryżu została uhonorowana Złotym Medalem za projekty scenografii i kostiumy do baletu Baśń krakowska. Po wojnie nadal zajmowała się filmową i teatralną scenografią oraz wiele malowała. W ulubionej technice tempery tworzyła, swoiście stylizowane sceny rodzajowe, pejzaże. Wielokrotnie wyjeżdżała na studia plenerowe do Włoch i Francji. W kraju ulubionym miejscem plenerów był dla niej Kazimierz.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
[email protected]

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]