tusz, pędzel, papier; 42 x 30 cm; sygn. p. d.: TP. 88.
Jedna z najwybitniejszych malarek w historii sztuki polskiej. Pasjonował ją człowiek, dla którego wyrażenia stworzyła zupełnie autonomiczny autorski system figuralnych znaków malarskich. W jej twórczości częstokroć pojawiała się nuta kobiecości. Postaci obecne w jej obrazach, wydawałoby się zrazu pozbawione cech osobowościowych, emanowały niekiedy silnym pierwiastkiem erotycznym. Trudno niekiedy oprzeć się wrażeniu, że postaci te znajdują się w jakichś sytuacjach intymnych: kąpieli, toalecie, że się przebierają lub rozbierają, że są uwikłane w jakieś działania i odniesienia bardzo sensualne. Gdzieś pojawiała się nóżka, łydka albo damski pantofelek, elementy jakiegoś tajemniczego dezabilu. Teresa Pągowska robiła czyste malarstwo. Była mistrzynią koloru, znaku i materii. Jej obrazy, niezwykle subtelne i eleganckie, mają do zaoferowania jednak coś jeszcze: mądry, dyskretnie podawany przekaz o życiu. Artystka urodziła się w 1927 roku. Zmarła w roku 2007. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Dyplom namalowała w 1951 roku. Uczestniczyła w wielu ważnych dla współczesnego malarstwa polskiego wystawach: w "Arsenale" w roku 1955, w Biennale Młodych w Paryżu w 1959, w prezentacji Ecole de Paris w Galerii Charpentier w 1963 roku. Wykładała w Łodzi i w warszawskiej ASP, na Wydziale Grafiki, gdzie do emerytury prowadziła pracownię malarstwa. Laureatka nagrody im. Jana Cybisa w 2000 roku. Profesor zwyczajna.
Dyplom w zakresie malarstwa uzyskała w roku 1951 w poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP), gdzie studiowała malarstwo i techniki ścienne pod kierunkiem Wacława Taranczewskiego i Eustachego Wasilkowskiego. W okresie studiów była asystentką Jacka Piaseckiego. W latach 1950-1964 była pedagogiem w gdańskiej PWSSP, po czym przeniosła się do Warszawy. Po kilkuletniej przerwie kontynuowała pracę pedagogiczną: w latach 1971-1973 w łódzkiej PWSSP (aktualnie ASP), a następnie przez wiele lat na ASP w Warszawie. W roku 1988 uzyskała tytuł profesora zwyczajnego. Chociaż uprawiała przede wszystkim malarstwo sztalugowe, w latach 50., podobnie jak wielu innych twórców, zajmowała się również sztuką monumentalną (Starówka gdańska, 1953).
Informacje dla kupujących:
Aukcja organizowana przez Towarzystwo Przyjaciół ASP w Warszawie we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.
Autor not biograficzno-artystycznych:
prof. Artur Winiarski Wydział Malarstwa ASP w Warszawie
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]