Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
PĄGOWSKA Teresa | Pies i jego pan, 1999

Teresa PĄGOWSKA (1929 Warszawa - 2007 Warszawa)

Pies i jego pan, 1999

tempera, akryl, płótno; 150 x 140 cm;
sygn. i dat. p. d.: TP 99;

Obraz wystawiany:
Teresa Pągowska. Malarstwo, Galeria Domu Artysty Plastyka w Warszawie, 31.05 - 22.06.2001
Obraz reprodukowany:
red. Bożena Wojciechowska, Teresa Pągowska, Warszawa 2001, s. 109

Zacznijmy od początku. Od nabijania płótna na blejtram. Musi być naciągnięte doskonale. Gdy obraz ma być tak ascetyczny, liczy się każdy najdrobniejszy detal. Szare, lniane płótno zostaje okryte klejem, ale już wtedy może pojawić się kolor. Podkładu nie będzie, bo szarość płótna jest wielką i pożądaną własnością powstającego obrazu. Zacznijmy jeszcze raz, zacznijmy od samej malarki. Najważniejsza jest prostota. Prosty strój i sposób wyrażania myśli - tak Bogusław Deptuła rozpoczyna esej w katalogu Teresy Pągowskiej a podsumowuje go sama autorka obrazów: Dłużej myślę, niż maluję. Opisanie świata przez Teresę Pągowską w jej figuratywnych obrazach jest poprzedzone głęboką analizą tematu, często uproszczonego do anonimowej postaci człowieka, a następnie formy. Formy zarówno w postaci szablonu wykorzystanego do wstępnego zagospodarowania kompozycji czy jej analizy, jak również wybrania odpowiedniej formy malarskiej, laserunku, delikatnego, niemal niewidocznego pociągnięcia pędzlem, czy jak w przypadku oferowanego płótna barw ziemi, ulubionej czerni i bieli czy podkreślającej kompozycję nachalnej, soczystej zieleni. O procesie twórczym, który w przypadku dzieł Teresy Pągowskiej nie odznacza się na płótnie na przykład w agresywnych pociągnięć pędzla, a pozostaje jedynie w świadomości artystki jako jej wewnętrzne zmaganie, mierzenie się z tematem, wyobraźnią, rozumem, Bogusław Deptuła pisze: Są obrazy, które rodzą się w trakcie zaciekłej walki artysty z oporną materią i noszą na sobie piętno zmagania. Obciążone warstwami farby, ze śladami poprawek, czasem wręcz dziurawe, niosą w sobie ciężar egzystencji. Pągowska nie pozwala sobie na to. To, co widać, to czysta esencja. Ślady procesu sublimowania nie zostały ujawnione. Zostały w niej. Gdy coś w końcu pojawia się na płótnie, najwyraźniej nieodwołalnie winno było się na nim znaleźć. Impulsem dla Teresy Pągowskiej do tworzenia jest przeżycie, które nazywa powodem. W rozmowie z Elżbietą Dzikowską mówi: Istnieje przeżycie, które nazywam powodem. A że nie mam w sobie nic z reportera, muszę ten zarys przeżycia pogłębić w sobie, długo z nim żyć, by nabrał ciała, by stał się musem. I zaraz szukam formy. Bo, przecież u nas, malarzy, wszystko rodzi się z oka i głowy jednocześnie. Wyobraźnia widzi i nadaje kształt przeżyciu.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
PĄGOWSKA Teresa

Dyplom w zakresie malarstwa uzyskała w roku 1951 w poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP), gdzie studiowała malarstwo i techniki ścienne pod kierunkiem Wacława Taranczewskiego i Eustachego Wasilkowskiego. W okresie studiów była asystentką Jacka Piaseckiego. W latach 1950-1964 była pedagogiem w gdańskiej PWSSP, po czym przeniosła się do Warszawy. Po kilkuletniej przerwie kontynuowała pracę pedagogiczną: w latach 1971-1973 w łódzkiej PWSSP (aktualnie ASP), a następnie przez wiele lat na ASP w Warszawie. W roku 1988 uzyskała tytuł profesora zwyczajnego. Chociaż uprawiała przede wszystkim malarstwo sztalugowe, w latach 50., podobnie jak wielu innych twórców, zajmowała się również sztuką monumentalną (Starówka gdańska, 1953).

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]