tempera, akryl/płótno, 130 x 145 cm sygnowany i opisany na odwrocie pismem odręcznym: T. Pągowska, Kiksa, 1978
TERESA PĄGOWSKA Ukończyła kierunek malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu w pracowni W. Taranczewskiego. W latach 1950-1964 pracowała w gdańskiej PWSSP. W 1964 roku przeniosła się do Warszawy. W latach 1971-1973 była pedagogiem w PWSSP w Łodzi, a od 1973 w ASP w Warszawie, gdzie uzyskała w 1988 roku tytuł profesora zwyczajnego. Uczestniczyła w warszawskim "Arsenale", a w 1959 w Biennale Młodych w Paryżu. Od 1963 roku należała (honorowo - po pokazie swoich prac w paryskiej Galerie Charpentier) do grupy Realites Nouvelles i Nouvelle École de Paris. Artystka prezentuje w swoim malarstwie wspaniałą wrażliwość kolorystyczną rozwiniętą pod wpływem sztuki Piotra Potworowskiego. Jest malarką figuratywną, a najważniejsza w jej twórczości jest postać ludzka, głównie kobieca, ukazywana w różnych konfiguracjach (tanecznych, dynamicznych, zdeformowanych). Taki właśnie motyw zdominował malarstwo artystki w latach 60-tych, czego przykładem jest prezentowana praca. Omówienie twórczości artystki znajdziemy w książce z serii "Współczesne malarstwo polskie" pióra Z. Kępinskiego. Jest laureatką nagrody nowojorskiej Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego (1990).
Dyplom w zakresie malarstwa uzyskała w roku 1951 w poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP), gdzie studiowała malarstwo i techniki ścienne pod kierunkiem Wacława Taranczewskiego i Eustachego Wasilkowskiego. W okresie studiów była asystentką Jacka Piaseckiego. W latach 1950-1964 była pedagogiem w gdańskiej PWSSP, po czym przeniosła się do Warszawy. Po kilkuletniej przerwie kontynuowała pracę pedagogiczną: w latach 1971-1973 w łódzkiej PWSSP (aktualnie ASP), a następnie przez wiele lat na ASP w Warszawie. W roku 1988 uzyskała tytuł profesora zwyczajnego. Chociaż uprawiała przede wszystkim malarstwo sztalugowe, w latach 50., podobnie jak wielu innych twórców, zajmowała się również sztuką monumentalną (Starówka gdańska, 1953).
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 693 108 148
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]