technika mieszana, 150 x 130 nie sygnowany; na odwrociu napis: Pągowska / Dzień 24 / TERESA PĄGOWSKA 1966/ 150 X 130 (technika mieszana) / Dzień 24 dwudziesty czwarty.
Dyplom w zakresie malarstwa uzyskała w 1951 r. w poznańskiej PWSSP, gdzie studiowała pod kierunkiem W. Taranczewskiego i E. Wasilkowskiego. W l. 1949-1950 pełniła w macierzystej uczelni funkcję asystentki, następnie objęła stanowisko adiunkta w gdańskiej PWSSP w katedrze malarstwa S. Teisseyre`a. W okresie 1958-1962 prowadziła działalność pedagogiczną jako docent w katedrze malarstwa P. Potworowskiego; w l. 1962-64 prowadziła pracownię malarstwa w PWSSP w Gdańsku. Już na początku swej twórczości dała się poznać jako artystka szczególnie wrażliwa na dźwięczność barwy. Ta kolorystyczna tendencja znalazła rozwinięcie w kompozycjach z lat 1960. inspirowanych sztuką Potworowskiego. Malarstwo Pągowskiej zdominował wówczas motyw zdeformowanej figury ludzkiej. Od tamtej pory postać ludzka w obrazach artystki traktowana jest sylwetowo, pozbawiona rysów indywidualnych. Staje się ona bardziej znakiem ludzkiej obecności niż wizerunkiem konkretnej osoby. Prezentowana praca pochodzi z wczesnej fazy twórczości artystki i sytuuje się na granicy figuratywności i abstrakcji. W przeciwieństwie do późniejszych obrazów Pągowskiej dominują w niej nie plamy czystego koloru lecz płynne, linearne układy. Gama barwna ograniczona została do czerni, szarawych brązów i czerwieni.
Dyplom w zakresie malarstwa uzyskała w roku 1951 w poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP), gdzie studiowała malarstwo i techniki ścienne pod kierunkiem Wacława Taranczewskiego i Eustachego Wasilkowskiego. W okresie studiów była asystentką Jacka Piaseckiego. W latach 1950-1964 była pedagogiem w gdańskiej PWSSP, po czym przeniosła się do Warszawy. Po kilkuletniej przerwie kontynuowała pracę pedagogiczną: w latach 1971-1973 w łódzkiej PWSSP (aktualnie ASP), a następnie przez wiele lat na ASP w Warszawie. W roku 1988 uzyskała tytuł profesora zwyczajnego. Chociaż uprawiała przede wszystkim malarstwo sztalugowe, w latach 50., podobnie jak wielu innych twórców, zajmowała się również sztuką monumentalną (Starówka gdańska, 1953).
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]