PORTRET MŁODEJ KOBIETY W BŁĘKITNEJ SUKNI, ok. 1920-25
Papier, pastel, 61,5 x 47,5 cm sygn. p. d. czarną kredką: T Axentowicz
Axentowicz zdobył sławę dzięki salonowym portretom arystokracji w Paryżu i Londynie. Uznanie krytyki i high society przyniosły mu podobizny: Henri Fouqiera (1884) wydawcy paryskiego czasopisma Figaro, jego pięknej córki Henrietty, słynnej aktorki Sary Bernhardt (oba w 1888), polskiego emigranta i kolekcjonera Wiktora Osławskiego (1890) czy Portret żony (Izy z Giełgudów) w różowej sukni (1894). Malarz posługiwał się techniką olejną i pastelową, w tej ostatniej doszedł do niezwykłej swobody. Wizerunki pięknych dam, inspirowane współczesnym malarstwem Włocha Giovanniego Boldiniego, i Amerykanów Jamesa Mc Neilla Whistlera i Johna Sargenta - były jego prawdziwą pasją. Opanowana do perfekcji technika pastelowa pozwalała Axentowiczowi na wykonywanie eleganckich, utrzymanych w klimacie lekko zmysłowym portretów, które cieszyły się ogromnym powodzeniem.
AXENTOWICZ Teodor
W latach 1878-1882 uczęszczał do monachijskiej ASP, gdzie pobierał nauki u Gabriela Hackla, Alexandra Waguera i Gyuli Benczura. W 1882r. wyjechał do Wenecji oraz do Paryża, gdzie uczył się w E.A.Carolusa - Durana. W Paryżu był do 1895r., zajmował się tam ilustrowaniem i kopiowaniem dziel dawnych mistrzów. Od 1895-1934r. był profesorem w SSP W Krakowie, na to stanowisko powołał go Julian Fałat. Był też współzałożycielem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Wiele podróżował był m.in. w Londynie, Włoszech, Stanach Zjednoczonych. W 1897r. założył szkole malarstwa dla kobiet. Otrzymał członkostwo Societe Nationale dex Beaux-Arts za portret Wiktora Osławskiego (1890r.) Malował przede wszystkim olejem, ale od 1890r. zaczął używać pasteli. W jego twórczości można zauważyć wpływ secesji oraz symbolizmu. Był współtwórcą Panoramy Racławickiej.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]