olej, deska 31,7 x 24,6 sygnowany u dołu po prawej: "T. Axentowicz"
Obrazy olejne artysty, stosunkowo nieliczne i na ogół wczesne, wydają się artystycznie ciekawsze. To popiersie młodej dziewczyny trzymającej świecę przyciąga uwagę przezroczystością barw i delikatnością światła na policzku. Nic w tym obrazie nie ma z rutyny wielokrotnych powtórzeń, co się u artysty spotyka. Ten motyw Axentowicz rozbudowywał i wykorzystywał w b. wielu pastelach. Studia w Akademii monachijskiej, 1882-1895 pobyt w Paryżu. Od 1895 profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Współzałożyciel Tow. Artystów Polskich "Sztuka". Sławę przyniosły mu szczególnie - zawsze poszukiwane i chwalone - duże pastelowe wizerunki kobiet, portretowe albo symboliczne, czy czysto dekoracyjne.
AXENTOWICZ Teodor
W latach 1878-1882 uczęszczał do monachijskiej ASP, gdzie pobierał nauki u Gabriela Hackla, Alexandra Waguera i Gyuli Benczura. W 1882r. wyjechał do Wenecji oraz do Paryża, gdzie uczył się w E.A.Carolusa - Durana. W Paryżu był do 1895r., zajmował się tam ilustrowaniem i kopiowaniem dziel dawnych mistrzów. Od 1895-1934r. był profesorem w SSP W Krakowie, na to stanowisko powołał go Julian Fałat. Był też współzałożycielem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Wiele podróżował był m.in. w Londynie, Włoszech, Stanach Zjednoczonych. W 1897r. założył szkole malarstwa dla kobiet. Otrzymał członkostwo Societe Nationale dex Beaux-Arts za portret Wiktora Osławskiego (1890r.) Malował przede wszystkim olejem, ale od 1890r. zaczął używać pasteli. W jego twórczości można zauważyć wpływ secesji oraz symbolizmu. Był współtwórcą Panoramy Racławickiej.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]