Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
ŁEMPICKA Tamara | Siedzące kobiety, 1935 r.

Tamara ŁEMPICKA (1898-1980)

Siedzące kobiety, 1935 r.

ołówek/papier, 23 x 16 cm
sygnowany faksymile p.d.: `Lempicka`

OPINIE:
- Praca posiada potwierdzenie autentyczności wydane przez Alaina Blondela

Powstałe w połowie lat 30. „Siedzące kobiety” należą do zespołu najbardziej zagadkowych prac Tamary Łępickiej. W tym czasie będąca u szczytu popularności artdecowska malarka i skandalistka, o której romansach rozpisywała się paryska i brytyjska prasa, stworzyła zespół rysunków pozornie nieprzystających do jej oeuvre. Przedstawiają one sceny w stylu barokowych francuskich i włoskich mistrzów – figury wyjęte ze scen religijnych, historycznych i mitologicznych. Są to niekiedy cytaty zaczerpnięte z wielkich malarzy (np. Michała Anioła), innym razem – wolne trawestacje ich obrazów. Okoliczności powstania tych prac są bardzo burzliwe. W 1928 roku Łępicka rozwiodła się z mężem Tadeuszem. Był to dla niej czas szczególnie trudny – wedle legendy paliła po trzy paczki papierosów dziennie i pomagała sobie walerianą. Na początku lat 30., po stracie modelki i kochanki Izy Parrot, Łempicka przeżywała stany depresyjne. Lekarze zalecili jej opuszczenie Paryża i przeniesienie się na wieś. Artystka zamiast na odosobnienie wybrała się jednak na krótki czas w towarzystwie młodej, nieznanej z nazwiska Amerykanki do Florencji. Tam obie chodziły do szkoły rysunku. W „Siedzących kobietach” widać wyraźnie, że Łempicka nie traktowała tej włoskiej przygody i innych okazji do obcowania z dawnym malarstwem w odtwórczy sposób. Sposób, w jaki przyswoiła sobie sztukę baroku, jest przesiąknięty jej indywidualizmem. Twarze kobiet z prezentowanego rysunku opracowane są w sposób syntetyczny. Bardziej niż siedemnastowieczne panny dworskie przypominają afrykańskie maski, którymi w latach 20. fascynował się Paryż, czy mocno uszminkowane gwiazdy ówczesnego kina. Fizjonomie kobiet, ich małe usta i lokowane fryzury przypominają twarze z modowych żurnali połowy lat 30. Bogato marszczona suknia kobiety na pierwszym planie przywodzi na myśl dekoracyjne draperie na obrazach Łempickiej z lat 20. Warto tutaj wspomnieć, że historycy sztuki często zestawiają artdecowską sztukę Łempickiej z metalicznie lśniącymi kompozycjami Jeana-Auguste`a-Dominique`a Ingresa, Jeana Fouqueta czy obrazami manierystów, które artystka doskonale znała dzięki swoim licznym podróżom.

Polska malarka, której twórczość przywoływana jest jako kwintesencja stylu art déco w malarstwie. Jako młoda, bogata dziewczyna uczyła się na pensji w Lozannie, skąd wyjeżdżała do Włoch - zwiedziła Rzym, Florencję, Wenecję - gdzie zafascynowało ją malarstwo renesansowych mistrzów. Podczas I wojny światowej mieszkała w Petersburgu, gdzie poślubiła młodego prawnika Tadeusza Łempickiego. W 1918 roku małżeństwo zamieszkało w Paryżu. Łempicka rozpoczęła wówczas studia malarskie w Academie de la Grand Chaumiere oraz w Academie Ranson u Maurice`a Denisa i Andrea Lothe`a. Wystawiała swoje obrazy na salonach oraz w galeriach paryskich. Malowała przede wszystkim portrety i akty, głównie ludzi zamożnych bądź pięknych. W 1928 roku, odwiedziła trzykrotnie Warszawę, gdzie odbyła się wystawa jej prac w warszawskiej Zachęcie; swoje dwa obrazy pokazała także na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu. W 1939 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych i zamieszkała w Nowym Jorku, ostatnie lata życia spędziła w Meksyku. "Portrety, akty i martwe natury Łempickiej są doskonałą realizacją stylu art déco: podporządkowany mu jest zarówno typ, strój, fryzura i sposób upozowania modela, jak wszystkie rekwizyty tła i wreszcie sposób malowania. Postkubistyczna stylizacja: podkreślanie rysunkiem i światłem trójwymiarowości i twardości form, ostrość koloru, gładkość metalicznych, lśniących powierzchni, monumentalizacja, manieryczność ujęć i emalierska precyzja wykończenia składają się na styl Łempickiej, idealnie wpisany w estetykę lat dwudziestych" - Agnieszka Morawińska.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
ŁEMPICKA Tamara
Urodziła się w 1898 r w Warszawie, zmarła w 1980 w Cuernavaca w Meksyku. Studia w Paryżu w Academie Ranson pod kierunkiem M. Denisa i A. Lothe`a. Wystawiała w kraju i na paryskich Salonach. Malowała portrety, akty, martwe natury. Uznana za klasyka stylu art deco w malarstwie. Postkubistyczna maniera, ostre kolory, precyzja detalu i wykończenia, manieryczne ujęcie tematu - to cechy charakterystyczne malarstwa artystki. W 1939 opuściła Europę. Zainteresowanie jej twórczością przeżywa renesans. Obrazy jej uzyskują wysokie ceny na światowych aukcjach .
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 693 108 148
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]