ołówek/papier, 18 x 27,01 cm sygnowany faksymile artystki p.d.: `Lempicka` oraz wzdłuż lewej krawędzi: `Lempicka` OPINIE: - Praca posiada potwierdzenie autentyczności wydane przez Alaina Blondela POCHODZENIE: - zakup bezpośrednio od artysty - kolekcja prywatna, Nowy Jork
Tamara Łempicka to kobieta legenda, jedna z najbarwniejszych postacisceny artystycznej lat 20. i 30. XX wieku. Odważna zarówno w swojej sztuce (nasycone erotyzmem, prowokujące przedstawienia kobiecych ciał), jak i w życiu (manifestująca swój sukces, niezależność, wywołująca liczne skandale). Jej prace stały się ikonami stylu art déco, rozpoznawalnymi nawet dla laika symbolami epoki. Prezentowany rysunek pochodzi z 1935 roku. Nie ulega wątpliwości, iż jest on przykładem fascynacji artystki malarstwem włoskich renesansowych mistrzów, których prace młoda Tamara podziwiała i analizowała podczas swych corocznych wakacji w słonecznej Italii. Dokładny, miękki rysunek, układy draperii i światłocień, mimo iż wskazują jednoznacznie na włoski wpływ, położone są w charakterystycznej dla malarki, lekko kubizującej kresce. Widoczny na pierwszym planie motyw kobiety umilającej czas swoim współtowarzyszkom grą na mandolinie przywodzi na myśl powstały sześć lat wcześniej obraz "La musicienne", którego bohaterką jest postać kobieca namalowana w artdecowskiej stylistyce, ubrana w suknię w kolorze ultramaryny, sprawiająca wrażenie unoszącej się w niebiański sposób nad ziemią, z mandoliną w rękach. Obraz "La musicienne" jest typowy dla okresu największej sławy i szczytu kariery zawodowej artystki, pokazuje współczesną, pełną erotyzmu, silną kobietę w postkubistycznej stylizacji.
Polska malarka, której twórczość przywoływana jest jako kwintesencja stylu art déco w malarstwie. Jako młoda, bogata dziewczyna uczyła się na pensji w Lozannie, skąd wyjeżdżała do Włoch - zwiedziła Rzym, Florencję, Wenecję - gdzie zafascynowało ją malarstwo renesansowych mistrzów. Podczas I wojny światowej mieszkała w Petersburgu, gdzie poślubiła młodego prawnika Tadeusza Łempickiego. W 1918 roku małżeństwo zamieszkało w Paryżu. Łempicka rozpoczęła wówczas studia malarskie w Academie de la Grand Chaumiere oraz w Academie Ranson u Maurice`a Denisa i Andrea Lothe`a. Wystawiała swoje obrazy na salonach oraz w galeriach paryskich. Malowała przede wszystkim portrety i akty, głównie ludzi zamożnych bądź pięknych. W 1928 roku, odwiedziła trzykrotnie Warszawę, gdzie odbyła się wystawa jej prac w warszawskiej Zachęcie; swoje dwa obrazy pokazała także na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu. W 1939 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych i zamieszkała w Nowym Jorku, ostatnie lata życia spędziła w Meksyku. "Portrety, akty i martwe natury Łempickiej są doskonałą realizacją stylu art déco: podporządkowany mu jest zarówno typ, strój, fryzura i sposób upozowania modela, jak wszystkie rekwizyty tła i wreszcie sposób malowania. Postkubistyczna stylizacja: podkreślanie rysunkiem i światłem trójwymiarowości i twardości form, ostrość koloru, gładkość metalicznych, lśniących powierzchni, monumentalizacja, manieryczność ujęć i emalierska precyzja wykończenia składają się na styl Łempickiej, idealnie wpisany w estetykę lat dwudziestych" - Agnieszka Morawińska.
ŁEMPICKA Tamara
Urodziła się w 1898 r w Warszawie, zmarła w 1980 w Cuernavaca w Meksyku. Studia w Paryżu w Academie Ranson pod kierunkiem M. Denisa i A. Lothe`a. Wystawiała w kraju i na paryskich Salonach. Malowała portrety, akty, martwe natury. Uznana za klasyka stylu art deco w malarstwie. Postkubistyczna maniera, ostre kolory, precyzja detalu i wykończenia, manieryczne ujęcie tematu - to cechy charakterystyczne malarstwa artystki. W 1939 opuściła Europę. Zainteresowanie jej twórczością przeżywa renesans. Obrazy jej uzyskują wysokie ceny na światowych aukcjach .
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]