Ołówek, akwarela, papier 32 x 23,5 cm w świetle oprawy Sygn. po prawej u dołu, brązową akwarelą: "Przed wilkami" | Tadeusz Rybkowski
Tadeusz Rybkowski studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1872-75 u W. Łuszczkiewicza) oraz w Wiedniu (1875-78 u C. Wurzingera i L. Loefflera) oraz pod kierunkiem H. Makarta w zakładach dekoracyjnych C. Brioschiego i J. Kautsky`iego. Od 1878 pracował samodzielnie w Wiedniu, skąd wyjeżdżał do Włoch, Monachium, Drezna i Berlina. Po powrocie do kraju mieszkał we Lwowie i nauczał malarstwa dekoracyjnego w Państwowej Szkole Przemysłowej, prowadził także Szkołę Malarstwa Dla Kobiet. W 1896 na polecenie Ministerstwa Oświaty odbył podróż do Wiednia, Monachium, Paryża, Drezna i Berlina by poznać aktualne trendy w malarstwie dekoracyjnym. Malował olejno i akwarelą, najczęściej swojskie sceny rodzajowe (często z postaciami Hucułów), targi, polowania. Jego autorstwa były dekoracyjne panneaux w gmachach państwowych we Lwowie. Zajmował sie także ilustracjami do czasopism. Przechowywane w Muzeum Narodowym w warszawie szkicowniki artysty zawierają wiele kompozycji wykonanych podobną manierą, jak prezentowana praca: silny obrys ołówkowy wypełnia akwarela. Tak jak Przed wilkami, były one przeznaczone do powtórzenia w formie olejnego obrazu lub dekoracji ściennej.
RYBKOWSKI Tadeusz
Malarstwo studiował pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a następnie w latach 1875 - 1877 kształcił się w Wiedniu - w Akademii Sztuk Pięknych oraz w pracowniach L. Loefflera i H. Makarta. W r. 1893 osiadł na stałe we Lwowie, gdzie założył prywatną szkołę malarstwa dla kobiet, wykładał też w Państwowej Szkole Przemysłowej. Malował olejno i akwarelą, głównie sceny rodzajowe - polowania, targi, jarmarki. Interesował się folklorem huculskim, zajmował się malarstwem ściennym, wykonywał ilustracje do czasopism.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]