Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
ROLKE Tadeusz | Kalina Jędrusik , 1965/ l.70. XX w r.

Tadeusz ROLKE (ur. 1929)

Kalina Jędrusik , 1965/ l.70. XX w r.

odbitka żelatynowo-srebrowa/papier fotograficzny, 24 x 17,5 cm
Odbitka wykonana przez autora w latach 70. XX w.

Uważany za prekursora polskiej fotografii reportażowej, zainteresował się fotografią już jako nastolatek. Zamiłowanie rozwinął kupując i przeglądając wspaniałej wówczas jakości fotografie z niemieckich pism z czasu wojny. Przez pierwsze lata fotografowania towarzyszył mu niewysokiej klasy sprzęt Kodak BabyBox, przez który jak sam artysta mawiał zdjęcia wychodziły "jakby ktoś je robił przez cztery zamglone szyby" (Artyści mówią, Wywiady z mistrzami fotografii, Hanna Maria Giza, Warszawa, 2011). Jego pierwsze zachowane zdjęcia, których jakość pozostawia wiele do życzenia pochodzą z 1944 roku. Po wojnie studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz na Uniwersytecie Warszawskim. W międzyczasie skazany za usiłowanie obalenia ustroju trafił do więzienia. Po wcześniejszym zwolnieniu na mocy amnestii pracował jako robotnik laboratorium fototechnicznego w Polskich Zakładach Optycznych, później jako pracownik Zakładu Przezroczy. W okresie odwilży rozpoczął współpracę ze "Stolicą" mając za zadanie odświeżenie wizerunku pisma, które wcześniej pod nazwą "Skarpa" dotyczyło spraw związanych z odbudową powojennej Warszawy. Pracował również dla pism "Polska", "Świat", "Ty i Ja", "Przekrój". W 1970 wyemigrował do Niemiec, gdzie spędził dziesięć lat nawiązując w tym czasie współpracę z pismami "Stern", "Der Spiegel", "Die Zeit" oraz "Art." W 1980 roku wrócił na stałe do Polski. Rolke znany jest z dokumentacji życia artystycznego, tematyki żydowskiej, głównie jednak z reportaży nad którymi pracował już podczas pierwszych wykonanych przez siebie fotografii. Tadeusz Rolke jest czynnym artystą, członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików oraz wykładowcą na Warszawskiej Szkole Fotografii.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
ROLKE Tadeusz
Urodził się w Warszawie. Zaczął fotografować już podczas II wojny światowej. Studiował historię sztuki. Studiów nie ukończył z powodu aresztowania. Jako uczestnik Powstania Warszawskiego zostaje wywieziony na roboty do Niemiec. W 1951 będąc studentem historii sztuki zostaje uwięziony za rzekomy udział w "stowarzyszeniu antypaństwowym". Po odwilży pracuje w tygodniku Stolica oraz mitycznym miesięczniku Polska.
W 1955 roku zaczął intensywnie fotografować. Wkrótce potem został przyjęty do ZPAF. Pracował dla tygodnika "Stolica", później w miesięczniku "Polska". W 1970 roku osiedlił się w Niemczech. Publikuje w czasopismach: Stern, Der Spiegel, Die Zeit, ART i innych. W Hamburgu zrealizował cykl Fischmarkt. Dokumentował miejscowe życie artystyczne. W latach 80. wrócił do Polski. Wystawiał w Starej Galerii ZPAF w Warszawie, współpracował z prasą niemiecką. W latach 90. wystawiał w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, BWA Bielsko - Biała, Wilnie i Bratysławie.
Współpracuje z Gazetą Wyborczą. Jest członkiem Rady Artystycznej ZPAF.
Ostatnie publikacje: album Fotografie 1944-2005 wydany przez Fundację Galerii Foksal w Warszawie (2006), książka Hier waren wir (Tu byliśmy) wydana przez wydawnictwo edition foto-TAPETA Berlin-Warszawa (2008), którego Tadeusz Rolke jest współzałożycielem.
Ogromny dorobek fotograficzny Tadeusza Rolke opiera się na fotografii o charakterze humanistycznym, w centrum jego zainteresowań jest zawsze człowiek i jego otoczenie zarówno w sferze życia publicznego, jak i prywatnego. Na polu fotografii artystycznej ważnym dokonaniem jest seria portretów ludzi sztuki, kultury i polityki.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]