Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
POTWOROWSKI Piotr Tadeusz | NA SOFIE II, 1956

Piotr Tadeusz POTWOROWSKI (1898-1962)

NA SOFIE II, 1956

Akwarela, papier;
20,5 x 26 cm w świetle passe-partout
Na odwrociu certyfikat syna artysty, Jana Potworowskiego z roku 1998

Tadeusz Piotr Potworowski - malarz, scenograf, pedagog, teoretyk sztuki. Uczestnik I Wojny Światowej i wojny polsko-bolszewickiej. Naukę malarstwa (1920- 1921) rozpoczął w Warszawie w prywatnej szkole Konrada Krzyżanowskiego pod kierunkiem Adama Rychtarskiego. Następnie przeniósł się do krakowskiej Akademii do pracownii Józefa Pankiewicza. Związał się z kapistami i we wrześniu 1924 wraz z grupą studentów Pankiewicza wyjechał do Francji. W Paryżu uczęszczał do pracowni Fernanda Legera, brał też udział w kilku wystawach m.in. w 1927 w Salonie Niezależnych w Grand Palais. Po powrocie do kraju w 1930 r. zamieszkał w majątku w Rudkach pod Poznaniem a od 1935 w Grębaninie koło Kępna. W 1937 artystę uhonorowano srebrnym medalem na Międzynarodowej Wystawie Sztuki i Techniki w Paryżu, oraz nagrodą ministra spraw zagranicznych. Pierwszą indywidualną wystawę artysty zorganizowano w roku 1938 w Instytucie Propagandy Sztuki w Warszawie, a następnie we Lwowie. W 1939 brał udział w kampanii wrześniowej. Przedostał się do Szwecji, a w 1943 udał się do Wielkiej Brytanii, gdzie prowadził działalność artystyczną i pedagogiczną. W latach 40.-tych zaczął używać drugiego imienia "Piotr". W 1949 r. został profesorem w Bath Academy of Art w Corsham. Wówczas odrzucił ostatecznie kapistowską koncepcję malarską. Od ok. 1954 zmienił swój artystyczny język posługując się coraz częściej formami geometrycznymi, zbliżając się do granicy abstrakcji. Malował portrety we wnętrzach, krajobrazy odwiedzanych podczas licznych podróży miejsc, martwe natury. Do Polski wrócił w 1958 roku, w lipcu odbyła się jego pierwsza w kraju wystawa w Muzeum Narodowym w Poznaniu, którą następnie pokazano w kilku polskich miastach. Jesienią 1958 r. podjął pracę pedagogiczna w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu i Gdańsku. W styczniu 1962 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu zaprezentowano na wystawie indywidualnej prace artysty powstałe po powrocie do kraju.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
POTWOROWSKI Piotr Tadeusz

Urodził się w 1898 r w Warszawie, zmarł w 1962 tamże. Studia w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Pankiewicza. Wraz ze swoim mistrzem i grupą tworzącą Komitet Paryski w 1924 r wyjechał do Paryża, do kraju wrócił w 1933 r. W czsie wojny przedostał się do Szwecji, a stąd w 1943 r do Anglii. ty też miał swoją pierwszą wystawę indywidualną w 1946 r w londyńskiej Redfern Gallery. W czasie pobytu w Wielkiej Brytanii - do 1958 r prowadził działalność dydaktyczna i artystyczną. Po powrocie do Polski otrzymał profesurę w PWSSP w Gdańsku i Poznaniu. Uprawiał głównie malarstwo, przeszedł stopniowo od malarstwa przedstawieniowego do abstrakcji, zachowując istotę polskiego koloryzmu. Twórczość powojenna artysty uznawana jest za jedną z najwybitniejszych w polskim dorobku artystycznym.

Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
[email protected]

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]