Gwasz na papierze 30 x 21,5 cm (w świetle passe-partout) Niesygnowany Pochodzenie - Fundacja im. T. Kulisiewicza
Jeden z najwybitniejszych rysowników XX wieku. Studiował w Szkole Sztuk Dekoracyjnych w Poznaniu (1911-1923) oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1923-1927). Pierwszą indywidualną wystawę miał w 1930 r. w Salonie Garlińskiego. Odbywał liczne podróże artystyczne m. in. do Francji, Holandii, Rumunii, Chin, na Kaukaz, do Indii, Meksyku i Brazylii, które dostarczały mu wielu inspiracji. Głównym tematem twórczości Kulisiewicza była postać kobieca. W licznych studiach analizował jej sylwetkę i ruch, posługując się syntetyczną linią wyznaczającą kontur postaci.
KULISIEWICZ Tadeusz
Urodził się w 1899 r w Kaliszu, zmarł w 1988 r w Warszawie. Studiował w Szkole Sztuk Dekoracyjnych w Poznaniu, studia kontynuował w warszawskiej ASP w pracowniach M. i M. Kotarbińskich oraz u W. Skoczylasa. Debiutował na wystawie Stowarzyszenia Artystów Grafików Ryt. Przez pierwsze lata twórczości poświęcił się głównie pracy drzeworytniczej. W czasie wojny przebywał w Szlembarku /tam powstał wczesny cykl drzeworytów/ i Krakowie - doskonalił w tym czasie swoją podstawową technikę - rysunek. Po wojnie powstał cykl Warszawa 1945. Dużo podróżował, odwiedził Chiny, Meksyk, Brazylię, Indie, kraje Europy. Podróże stały się inspiracją do artystycznych cykli rysunków obrazujących odwiedzane kraje - ich pejzaż, przyrodę a przede wszystkim żyjących tam ludzi. Operował niezwykle lapidarną, oszczędną kreską, uzyskując rysunek o bardzo silnym, czytelnym wyrazie. Lubił rysować sylwetki kobiet, akty - poświęcił temu tematowi dużą część prac. Był profesorem ASP w Warszawie.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]