piórko, tusz, papier; 31 x 38,5 cm; sygnowany po prawej stronie u dołu: Kulisiewicz 56
Tadeusz Kulisiewicz studia rozpoczął w Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Poznaniu na początku lat dwudziestych i kontynuował naukę w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie do roku 1927. Pracował jako pedagog w Akademii Sztuk Pięknych od roku 1933, profesorem został w roku 1946. Uprawiał malarstwo, grafikę, drzeworyt, suchą igłę oraz zajmował się ilustratorstwem. Po roku 1945 uprawiał głównie rysunek. Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany, między innymi otrzymał Nagrodę Państwową I stopnia w roku 1952 i 1955. Należał do grupy Rytm, był członkiem korespondentem berlińskiej akademii oraz członkiem honorowym florenckiej akademii. Dużo podróżował, wrażenia z podróży zawierał w swoich rysunkach.
KULISIEWICZ Tadeusz
Urodził się w 1899 r w Kaliszu, zmarł w 1988 r w Warszawie. Studiował w Szkole Sztuk Dekoracyjnych w Poznaniu, studia kontynuował w warszawskiej ASP w pracowniach M. i M. Kotarbińskich oraz u W. Skoczylasa. Debiutował na wystawie Stowarzyszenia Artystów Grafików Ryt. Przez pierwsze lata twórczości poświęcił się głównie pracy drzeworytniczej. W czasie wojny przebywał w Szlembarku /tam powstał wczesny cykl drzeworytów/ i Krakowie - doskonalił w tym czasie swoją podstawową technikę - rysunek. Po wojnie powstał cykl Warszawa 1945. Dużo podróżował, odwiedził Chiny, Meksyk, Brazylię, Indie, kraje Europy. Podróże stały się inspiracją do artystycznych cykli rysunków obrazujących odwiedzane kraje - ich pejzaż, przyrodę a przede wszystkim żyjących tam ludzi. Operował niezwykle lapidarną, oszczędną kreską, uzyskując rysunek o bardzo silnym, czytelnym wyrazie. Lubił rysować sylwetki kobiet, akty - poświęcił temu tematowi dużą część prac. Był profesorem ASP w Warszawie.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]