Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
KULISIEWICZ Tadeusz | AKT W PIONIE

Tadeusz KULISIEWICZ (1899-1988)

AKT W PIONIE

Tusz, tusz lawowany; papier; 44 x 35,4 cm
Sygnowany tuszem p.d.: Kulis

Tadeusz Kulisiewicz kształcił się w poznańskiej Szkole Sztuk Dekoracyjnych oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1923-27) pod kierunkiem Miłosza i Mieczysława Kotarbińskich oraz Władysława Skoczylasa. Zadebiutował w 1926 r. na wystawie Stowarzyszenia Artystów Grafików "Ryt". Przed 1939 r. stworzył kilka cykli drzeworytów: "Szlembark", "Bacówka", "Metody", "Wieś w Gorcach", "Rysunki Szlembarskie". Często też wystawiał zarówno w kraju, jak i za granicą. W czasie powstania warszawskiego spłonęły wszystkie rysunki znajdujące się w jego pracowni. Porzucił wówczas drzeworyt na korzyść rysunku. W tej technice powstał pierwszy powojenny cykl: "Warszawa 1945". W 1946 r. Kulisiewicz objął stanowisko profesora na warszawskiej ASP. Odbywał wiele egzotycznych podróży, które owocowały licznymi seriami rysunków. Jego kreska charakteryzowała się klasyczną prostotą. Oszczędne i syntetyczne formy stanowiły trafną kwintesencję ukazywanego obiektu.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KULISIEWICZ Tadeusz
Urodził się w 1899 r w Kaliszu, zmarł w 1988 r w Warszawie. Studiował w Szkole Sztuk Dekoracyjnych w Poznaniu, studia kontynuował w warszawskiej ASP w pracowniach M. i M. Kotarbińskich oraz u W. Skoczylasa. Debiutował na wystawie Stowarzyszenia Artystów Grafików Ryt. Przez pierwsze lata twórczości poświęcił się głównie pracy drzeworytniczej. W czasie wojny przebywał w Szlembarku /tam powstał wczesny cykl drzeworytów/ i Krakowie - doskonalił w tym czasie swoją podstawową technikę - rysunek. Po wojnie powstał cykl Warszawa 1945. Dużo podróżował, odwiedził Chiny, Meksyk, Brazylię, Indie, kraje Europy. Podróże stały się inspiracją do artystycznych cykli rysunków obrazujących odwiedzane kraje - ich pejzaż, przyrodę a przede wszystkim żyjących tam ludzi. Operował niezwykle lapidarną, oszczędną kreską, uzyskując rysunek o bardzo silnym, czytelnym wyrazie. Lubił rysować sylwetki kobiet, akty - poświęcił temu tematowi dużą część prac. Był profesorem ASP w Warszawie.
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]