akryl, płótno; 130 x 115 cm niesygnowany Na odwrocie nalepki: MUZEUM SZTUKI W ŁODZI/ Autor: Tadeusz Kantor/ Tytuł: Je suis emporte par la fille/ Wymiar: 130 x 115 Nr inw.MS/KW/215/95/ d.164/MS/SN/M/D/1412 GALERIE DE FRANCE/ 52 RUE DE LA VERRERIE 75004 PARIS/ TEL (1) 42743800 FAX (1) 42743467 Tadeusz Kantor/ Je suis emporte par la fille/1988/ 130 x 115 cm/ acrylique sur toile/ photo: Gérard Dufrene, Paris
Wystawiany: Tadeusz Kantor. Galerie de France, 23 czerwca 1 września 1989; Muzeum Sztuki w Łodzi
Opisany i reprodukowany: Katalog wystawy Tadeusz Kantor", Galerie de France, Paris 1989
Tadeusz Kantor to reżyser, twórca happeningów, malarz, scenograf, pisarz, teoretyk sztuki, aktor we własnych przedstawieniach, wykładowca krakowskiej ASP. Czerpał inspiracje z konstruktywizmu i dadaizmu, malarstwa informel i surrealizmu.
W latach 80. przebywał wielokrotnie w Niemczech, Hiszpanii oraz we Włoszech, przyjeżdżał tam zarówno z Teatrem Cricot 2, jak i na wakacje. Pomiędzy rokiem 1981 a 1989 pokazał w tych krajach swoje najsłynniejsze spektakle: "Umarłą klasę", "Wielopole, Wielopole", "Niech sczezną artyści" i "Nigdy tu już nie powrócę". Równocześnie powstawały tam jedne z najciekawszych i najlepszych artystycznie obrazów tego artysty.
Przedstawiony obraz "Zostałem porwany przez dziewczynę" został namalowany w Berlinie, gdzie Kantor wystawiał m.in. spektakl "Umarła klasa". Jest to dzieło wybitne tym bardziej iż artysta przedstawił na nim samego siebie. Następnie obraz został zakupiony do zbiorów Galerie de France, tam też był wystawiany. Bezpośrednio z tej galerii trafił do zbiorów w Polsce.
Zostałem porwany przez dziewczynę to dzieło klasy muzealnej i kolekcjonerskiej, będące kwintesencją twórczej drogi Tadeusza Kantor
Studiował w krakowskiej ASP w latach 1934-1939 pod kierunkiem K. Frycza. W czasie okupacji założył konspiracyjny teatr, wokół którego koncentrowało się życie artystyczne Krakowa. Teatr ten po wojnie, pod nazwą Cricot 2, kontynuował tradycje teatru plastyków Cricot założonego przez Józefa Jaremę. Współtworzył Grupę Młodych Plastyków - 1945, a następnie drugą Grupę Krakowską - 1957. Współorganizator I Wystawy Sztuki Nowoczesnej - Kraków 1948. Uprawiał malarstwo, był reżyserem teatralnym, scenografem, autorem i organizatorem pierwszych w Polsce happeningów, autorem manifestów artystycznych, otwarty na poszukiwania światowej awangardy artystycznej, pierwszy do twórczej adaptacji i asymilacji jej osiągnięć. Twórczość malarska początkowo utrzymana w tonie figuratywnym, później metaforyczna o oszczędnej kolorystyce, w drugiej połowie lat 50. w nurcie informelu. W latach następnych zaprezentował w krakowskiej galerii Krzysztofory Wystawę Popularną - zbiór setek przedmiotów, dokumentów, rysunków jako środków environment i po części własnego dorobku. Z przedmiotów tworzył asamblaże i ambalaże. W latach 70. i 80. kompozycje malarskie /cykle/ mają ścisły związek z teatralną twórczością artysty - seria kompozycji Umarła klasa pod tytułem tożsamym z nazwą spektaklu teatralnego. Do malarstwa powrócił pod koniec życia, kompozycje z samotną, wyeksponowaną jednostką uchwyconą w pozie gestu. Artysta wybitny, zaliczany przez krytykę światową do współtwórców sztuki XX wieku.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]