Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
GRONOWSKI Tadeusz | Akord, 1946

Tadeusz GRONOWSKI (1894 - 1990)

Akord, 1946

tempera, sklejka;
178 x 152,5 cm

Gronowski był artystą wszechstronnym, nazwanym Michałem Aniołem Warszawy. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Był członkiem Stowarzyszenia Artystów Plastyków "Rytm", współzałożycielem Koła Artystów Grafików Reklamowych w 1933 roku. Zdobywcą wielu nagród został m. in. nagrodzony: Grand Prix na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w roku 1925, złotym medalem na Międzynarodowej Wystawie w Nowym Jorku w 1939 roku. Za działalność artystyczną został oznaczony: Krzyżem Komandorskim i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Prezentowany obraz o oszczędnej kolorystyce tła koncentruje się na partii centralnej, w której to barwy wypełniają linie i ogniwa, kształtując w ten sposób grupę instrumentów muzycznych. Artysta posługuje się zgeometryzowanymi formami, aby z nich zbudować przestrzeń, wypełnioną kolorem w jasnej tonacji z detalami czerwieni. Jest to doskonały przykład twórczości powojennej nawiązującej do estetyki kubizmu z okresu lat 20 i 30 XX.
"Akord" Gronowskiego został stworzony z pasji i wielkiej miłości artysty do muzyki. Ekspresja wyrażona w niej stała się dla twórcy wyrafinowaną drogą komunikacji, ważniejszą i prawdziwszą od słów, gdyż mogącą wyrazić skryte emocje.
Akord w muzyce oznacza współbrzmienie co najmniej trzech dźwięków o różnej wysokości. Można przypuszczać, że artysta zatytułował tak prezentowany obraz, nawiązując do nadziei na odnalezienie harmonii w życiu osobistym oraz szerzej, do nadziei na utrzymaniu pokoju na świecie po zakończeniu II Wojny Światowej.

Reprodukowany: Tadeusz Gronowski, Witold Stefan Zaczeniuk Malarstwo, grafika, malarstwo dekoracyjne, Związek Polskich artystów Plastyków, Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, czerwiec 1958

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
GRONOWSKI Tadeusz
Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Był członkiem Stowarzyszenia Artystów Plastyków " Rytm", współzałożyciel Koła Artystów Grafików Reklamowych w 1933r. Zajmował się ilustracją, grafiką reklamową, plakatem, projektował pawilony wystawowe i architekturę wnętrz, był scenografem.
Ważniejsze nagrody: Grand Prix na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1925r. I nagroda w konkursie na znak LOT-u w 1929r, I nagroda na wystawie grafiki użytkowej w 1931r, I nagroda za plakat Międzynarodowej Wystawy Sztuki i Techniki w Paryżu i srebrny medal na niej za plakaty (1937r.), II nagroda na I Ogólnopolskiej Wystawie Plakatu w Warszawie w 1953r.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów oferowanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 22 818 94 68
tel. kom.: 506 122 445
e-mail:
[email protected]

Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.

Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł
Do 1000 zł przyjmujemy tylko zlecenia z limitem.

Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Do cen wylicytowanych dom aukcyjny dolicza 15% opłatę organizacyjną.
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]