grafika komputerowa 39 x 29 cm dar Mileny Orzechowskiej
Tadeusz Dominik Był uczniem Jana Cybisa w warszawskiej ASP, której dyplom otrzymał w r. 1953; później sam został profesorem tej uczelni. W pierwszych latach po studiach zajmował się głównie grafiką. W 1955 r. uczestniczył w słynnej Wystawie Młodej Plastyki w warszawskim Arsenale i został wówczas odznaczony II nagrodą. Za granicą debiutował w 1956, prezentując na weneckim Biennale cykl drzeworytów Macierzyństwo. W latach 1958 - 1958 przebywał w Paryżu na stypendium Rządu Francuskiego, w 1960 był w Londynie, a w latach 1961-1962 w USA, dokąd wyjechał dzięki stypendium Fundacji Forda. Wiele podróżował i wielokrotnie wystawiał, tak w kraju jak i za granicą, gdzie miał wiele wystaw indywidualnych, m.in. w Paryżu, Waszyngtonie, Chicago, Londynie, Sztokholmie, Helsinkach, Pradze, Hanoi. Początkowo uprawiał malarstwo figuratywne, by z czasem zbliżyć się do abstrakcji, zawsze jednak inspirowanej naturą, z jej barwnością, światłem i bujnością form.
Urodził się w Szymanowie. W 1953 ukończył warszawską ASP, na której od 1965 prowadził pracownię malarstwa.. Profesor ASP, wielokrotnie dziekan Wydziału Malarstwa. Studiował u J. Cybisa rozwijając zainteresowanie koloryzmem. Do końca lat 50. tworzył drzeworyty. W połowie lat 50. zaczął malować obrazy abstrakcyjne, zbliżone do informelu. Do lat 70. maluje ekspresyjnie i spontanicznie. Późniejsze obrazy mają bardziej wyraźną, "kontrolowaną" formę. Niezmienną inspiracją była dla artysty natura,jej kolorystyka i bogactwo form. W następnych latach równolegle z malarstwem, uprawiał tkanie gobelinów, zajmował się też ceramiką . Źródłem inspiracji są często mapy, plany miast, fragmenty przypominające graffiti. Uprawia sztukę video. Od polowy lat 90. twórczość Tomasza Dominika wzbogaciła technika komputerowa. W roku 1956 reprezentował polskie malarstwo na Biennale w Wenecji. W 1973 otrzymał Nagrodę im. Jana Cybisa. W 1979 roku otrzymał tytuł profesora. Tadeusz Dominik był jednym z najbardziej oryginalnych twórców współczesnego malarstwa polskiego i wybitnym kolorystą.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]