Olej, płótno; 50,5 x 40,5 cm Sygnowany p. d.: TCybulski 929; z lewej u dołu dedykacja: Kochanemu | Dyrektorowi Eug Bujańskiemu | Cybulski
Tadeusz Cybulski po uzyskaniu doktoratu z prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Konstantego Laszczki rzeźbę (1905-10) i u Wojciecha Weissa malarstwo (918-20). Za granicą kształcił się w roku 1914 w wiedeńskiej Akademii u E. Gerischa i w latach 1924-25 w paryskiej filii ASP w Krakowie u Józefa Pankiewicza. Jako malarz związał się z Cechem Artystów Plastyków "Jednoróg" (działającym od 1926 roku), Zrzeszeniem Artystów Plastyków "Zwornik" (działającym w latach 1919-30), ZZPAP i TPSP w Krakowie, z którymi stale wystawiał swoje prace. Ponadto prezentował swoje obrazy na wystawach IPS-u a za granicą brał udział w wystawach organizowanych przez TOSSPO. Malował studia portretowe, pejzaże i martwe natury. Poza tym zajmował się także rzeźbą, scenografią, projektowaniem kostiumów teatralnych, działalnością pedagogiczną i krytyką literacką. Był również muzykiem. Obraz niezwykle ekspresyjnie malowany. Dzięki farbom kładzionym grubymi świetlistymi impastami sprawia wrażenie swobodnej wrażeniowej notatki. Lekkość pędzla i urozmaicenie kolorystyczne podkreślają dodatkowo dekoracyjne walory obrazu.
CYBULSKI Tadeusz
W latach 1905-1910 studiował w ASP w Krakowie u K. Laszczki, a w latach 1918-1920 szkolił się u W. Weissa. Naukę kontynuował w Wiedniu u E. Gerischa, w Paryżu u J. Pankiewicza oraz we Włoszech. Należał do grupy "Jednoróg" i "Zwrotnik". Prace wystawiał m.in. w TPSP w Krakowie. Zajmował się także działalnością pedagogiczną, wykładał na UJ i Politechnice Krakowskiej. Zajmował się też rzeźbą, scenografią, był krytykiem artystycznym, literatem i muzykiem. Pozostawał pod wpływem francuskiego impresjonizmu i kubistycznej stylistyki. Tematem jego prac były pejzaże, martwe natury i studia portretowe.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]