Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
AJDUKIEWICZ Tadeusz | SANIE

Tadeusz AJDUKIEWICZ (1852 - 1916)

SANIE

Olej, deska; 29,9 x 36,5 cm
Sygnowany ciemnym olejem p. d.: A.T. (monogram wiązany)

[ekspertyza Haliny Stępień]
Za ekspertyzą: "Jest to ze swobodą wprawnego pędzla malarza scen rodzajowych z koniem, namalowana scena, zapewne studium do większych, rozbudowanych układów figuralnych. Utrzymana w monochromatycznej gamie różnie nasyconych i łamanych bielą ugrów i elementów czerni, jest bardzo dekoracyjna, także i przez świadome jej diagonalne wkomponowanie- po przekątnej! - w deskę podobrazia. (…) Bardzo wyraźne graficzne, rysunkowe elementy tej kompozycji (wiązania uprzęży i zaprzęgu i ich obrysy), szczegóły ubioru woźnicy w połączeniu ze swobodnie kładzioną plamą farby (np. ogólnie zaznaczone wypełnienie sań słomą, także ogólne potraktowanie zaczerwienionej twarzy woźnicy), dość precyzyjne oddana sylweta ciemnobrązowego (karego?) konia- składają się na dekoracyjność tej niedopowiedzianej, rodzajowej chłopskiej scenki."

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
AJDUKIEWICZ Tadeusz
Był artystą związanym z mecenatem arystokracji i dworów panujących; w tych kręgach zrobił prawdziwą karierę, a jego obrazy podobały się powszechnie. Studia malarskie rozpoczął w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Później kształcił się jeszcze w Wiedniui w Monachium - w Akademii i pracowni J.Brandta. Po studiach przez kilka lat malował portrety po polskich dworach kresowych. Ok. 1877 wyjechał do Paryża, a stamtąd, wraz z Władysławem Branickim odbył podróż na Bliski Wschód, która dostarczyła mu wielu wrażeń i tematów malarskich. Ok. roku 1882 zamieszkał w Wiedniu, zajął pracownię po H. Makarcie i malował dla dworu cesarskiego i arystokracji. W 1893 był w Londynie, gdzie portretował księcia Walii, w 1884 pracował na dworze sułtańskim w Konstantynopolu, następnie także w Sofii, Petersburgu i Bukareszcie. W Rumunii osiadł na dłużej jako malarz nadworny Karola I. Po wybuchu I wojny światowej powrócił do kraju i, mimo starszego wieku, zaciągnął się do Legionów.
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]