Pastel, tektura, 33,3 x 56,3 cm, sygn. śr.d.: St. Wyspiański.
Ekspertyza pani Marty Romanowskiej, wybitnej znawczyni twórczości Wyspiańskiego (wydana w Krakowie 9.06.2015).
Praca jest malarskim szkicem będącym doskonałym studium przyrody. Najsilniejszym doznaniem jest w tym przypadku niewątpliwie jej kolorystyka. Zastosowane tu czyste kolory wynikły prawdopodobnie z nieoczekiwanego i poruszającego doznania barwnego, ktore artysta zanotował. [...] Emocje wyraża tutaj kładziony przez artystę kolor, ale także naturalna tonacja i struktura podobrazia, widoczna zwłaszcza w płaszczyźnie nieba, którą nałożono bardzo oszczędnie poziomymi smugami kredki.
Dzieło nosi wszelkie cechy kompozycyjne stosowane przez artystę w tematach pejzażowych. Nie należy bagatelizować niewielkiego, ale jakże istotnego detalu, jakim są wyraźnie widoczne choć odległe sylwetki ptaków nad łąkami. Pojawiają się one niezmiernie rzadko w twórczości Wyspiańskiego, a prawie w ogóle nie spotyka się ich w samodzielnym pejzażu.
Poza niewątpliwymi atutami artystycznymi omawiana praca ma dodatkowo walory dodatkowe wzmacniające niejako jej rangę. W 1907 r., roku śmierci Wyspiańskiego, wśród szczegółowych omówień całej jego twórczości publikowano mniej znane utwory poetyckie i prace malarskie. Czarno biała reprodukcja omawianej pracy znalazła się w tygodniku "Świat" jako "Pejzaż krakowski". Prawdopodobnie trafiła do kolekcji prof. Juliana Nowaka, co również stanowi znakomitą rękojmię autentyczności i proweniencji.
Stanisław WYSPIAŃSKI (1869-1907) Uczył się u Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Początkowo malował olejno, później niemal wyłącznie pastelami, tworząc głównie portrety i pejzaże. Zajmował się też projektowaniem witraży, grafiką, rzeźbą, rzemiosłem artystycznym, wykonywał polichromię ścienną, ilustrował i zdobił książki. Inscenizował własne dramaty oraz sztuki innych autorów, projektował kostiumy i dekoracje teatralne. Prowadził katedrę malarstwa dekoracyjnego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był czołową postacią Młodej Polski, uznawanym za autorytet i duchowego wodza swego pokolenia.
WYSPIAŃSKI Stanisław
Uczył się u Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Początkowo malował olejno, później niemal wyłącznie pastelami, tworząc głównie portrety i pejzaże. Zajmował się też projektowaniem witraży, grafiką, rzeźbą, rzemiosłem artystycznym, wykonywał polichromię ścienną, ilustrował i zdobił książki. Inscenizował własne dramaty oraz sztuki innych autorów, projektował kostiumy i dekoracje teatralne. Prowadził katedrę malarstwa dekoracyjnego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był czołową postacią Młodej Polski, uznawanym za autorytet i duchowego wodza swego pokolenia.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza do kwoty wylicytowanej opłatę aukcyjną w wysokości 15% oraz - w przypadku wybranych obiektów oznaczonych w katalogu * - opłatę do 5% z tytułu droit de suite.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]