pastel, papier jasnobrązowy, 40 x 57 cm; sygnowany u dołu z lewej: SWyspiański ... [data nieczytelna] Por.: Stanisław Wyspiański. Dzieła malarskie, [wstęp: St. Przybyszewski, T. Żuk-Skarszewski, indeks: St. Świerz], Bydgoszcz 1925, s. 42; H. Blum, Stanisław Wyspiański, Warszawa 1969;
Niezwykle oszczędny w formie, japoński w kompozycji, ekspresyjny w wyrazie obraz przywołuje liczne, znane prace Wyspiańskiego, gdzie jako główny motyw pojawia się fragment drzewa, krzewu, pozbawione liści konary. Ich łagodny, naturalny zarys przemawia jednocześnie ukrytą ekspresją - targa myśli, wyobraźnię. Takież są drzewa w szpalerach alei wiodącej na Kopiec Kościuszki, w pastelowych Plantach o świcie i Plantach w nocy, w olejnym Widoku na Wawel, w pastelach Krajobraz z Rudawą, Wisła pod Krakowem czy wreszcie w najbliższej prezentowanej kompozycji pracy pastelowej Widok na Skałkę. W tej ostatniej z wymienionych podobnie na pierwszym planie zarysowuje się ciemna gałąź krzewu, w dali majaczy świątynia paulinów. W Motywie wiosennym Wyspiański wypowiedział się jeszcze bardziej oszczędnie, czym wzmógł ekspresję obrazu. Piękne w zarysie i groźne w wymowie "ramię" oddał na tle wirującego nurtu wody. Oszczędna kolorystyka sprowadzona do błękitów, granatów, różów współgra z jasną tonacją brązowego papieru. Obraz powstał około 1895 roku.
WYSPIAŃSKI Stanisław
Uczył się u Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Początkowo malował olejno, później niemal wyłącznie pastelami, tworząc głównie portrety i pejzaże. Zajmował się też projektowaniem witraży, grafiką, rzeźbą, rzemiosłem artystycznym, wykonywał polichromię ścienną, ilustrował i zdobił książki. Inscenizował własne dramaty oraz sztuki innych autorów, projektował kostiumy i dekoracje teatralne. Prowadził katedrę malarstwa dekoracyjnego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był czołową postacią Młodej Polski, uznawanym za autorytet i duchowego wodza swego pokolenia.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]