pastel na podrysowaniu ołówkiem, papier; 46 x 60,5 cm (w świetle oprawy); sygn. i dat. p. g.: SW / 1905
Stanisław Wyspiański wielokrotnie podejmował się tworzenia wizerunków dzieci, szczególnie trójki swoich pociech Mietka, Stasia i Helenki. Przedstawienia niemowląt pojawiały się rzadziej, zazwyczaj przy okazji często powielanego tematu macierzyństwa. Najsłynniejszym bodaj obrazem samego niemowlęcia jest Śpiące dziecko w poduszce (Śpiący Staś) z 1902 roku (pastel, papier żeberkowy na tekturze, 62,5 x 47,5 cm; Muzeum Śląskie w Katowicach). Oferowany obraz jest portrecikiem nieznanego dziś niemowlęcia leżącego w miękkich poduszkach, ubranego w jasnoróżową sukienkę. Dziecko jest obudzone, pełne spokoju, ale zarazem zaznaczony został charakterystyczny ruch maleństwa - kopanie nóżkami, ruch rączek, z których jedna trzyma kawałek sukienki, rozwarte usteczka i szeroko otwarte oczy, z zaciekawieniem obserwujące to, co się dzieje dookoła niego. Wyrazisty kontur, miękkość linii i dekoracyjność kompozycji, należą do najbardziej charakterystycznych cech malarstwa Stanisława Wyspiańskiego. W 1905 roku, w którym powstał oferowany obraz powstało jedno z najsłynniejszych dzieł artysty "Macierzyństwo", ukazujący młodą kobietę karmiącą piersią dziecko. Była to inna wersja skromniejszej kompozycji z 1902 roku, będąca przedstawieniem żony artysty karmiącej małego Stasia. Trudno jednak przypuszczać by oferowany obraz także mógł być portrecikiem małego Stasia, do którego artysta powrócił po trzech latach. Z całą pewnością jednak pojawienie się nieznanego wcześniej w literaturze dzieła jest wyjątkowym wydarzeniem na rynku artystycznym.
WYSPIAŃSKI Stanisław
Uczył się u Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Początkowo malował olejno, później niemal wyłącznie pastelami, tworząc głównie portrety i pejzaże. Zajmował się też projektowaniem witraży, grafiką, rzeźbą, rzemiosłem artystycznym, wykonywał polichromię ścienną, ilustrował i zdobił książki. Inscenizował własne dramaty oraz sztuki innych autorów, projektował kostiumy i dekoracje teatralne. Prowadził katedrę malarstwa dekoracyjnego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był czołową postacią Młodej Polski, uznawanym za autorytet i duchowego wodza swego pokolenia.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]