Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
RODZIŃSKI Stanisław | Ukrzyżowanie, 1983 r.

Stanisław RODZIŃSKI (1940 Kraków - 2021)

Ukrzyżowanie, 1983 r.

olej/płótno, 70 x 50 cm
dedykcja na odwrociu: `ST. RODZIŃSKI | UKRZYŻOWANIE | 1983 | PROFESOROWI | JERZEMU NOWOSIELSKIEMU`

Rodziński, poza malarstwem pejzażowym, jest identyfikowany nade wszystko ze scenami pasyjnymi (obszerny cykl Pieta; analogicznej tematyce artysta poświęcił wiele prac rysunkowych). Krytycy podkreślają zgodnie, że sięgał do tej tematyki znacznie wcześniej niż narodził się ruch kultury niezależnej, z którym malarz był później związany i często jest łączony. Tutaj, podobnie jak w pejzażach, oszczędnie użyte środki wyrazu podporządkowane są sensowi przedstawień. Deformacja postaci, skrótowość modelunku (Pieta, 1981) współgrają z surowością naturalnych kolorów. Malarz operuje formami szkicowymi, nie do końca określonymi. Umowność strzępiastej plamy barwnej kojarzy się z poszukiwaniami Nicolasa de Staëla. Malarstwo Rodzińskiego jest jednak w inny sposób przesycone nastrojem boleści, a ponadto skupienia, co autor podkreśla zwężając tonację barwną. Bliżej mu do tradycji rodzimej - malarstwa "arsenałowców", zwłaszcza twórczości Jacka Sienickiego. W scenach chrystologicznych tonacja jest ciemniejsza niż w pejzażowych (płaszczyzna jest tu zamalowana gładko). Płótna Rodzińskiego to malarska refleksja poświęcona przemijaniu i śmierci, cierpieniu tych, którzy odchodzą i tych, którzy pozostali.

W 1963 ukończył krakowską ASP w pracowni E. Krchy. Jest profesorem ASP w Krakowie (od 1992 - rektorem). Maluje obrazy olejne, akwarele, gwasze, pastele często o tematyce religijnej, przede wszystkim pasyjnej. Zajmuje się również krytyką sztuki, publikuje w "Tygodniku Powszechnym", a w 1999 r. wyszła jego książka "Sztuka na codzień i od święta". Wykonuje także prace rzeźbiarskie: cykl "Pieta". W 1985 r. był laureatem Nagrody Archidiecezji Warszawskiej, w 1988 r. nowojorskiej Fundacji im. A. Jurzykowskiego. W 1995 r. jego prace wystawiane były w Galerii Kordegarda w Warszawie.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
RODZIŃSKI Stanisław

Urodził się w 1940 w Krakowie. W 1963 ukończył krakowską ASP w pracowni E. Krchy. Jest malarzem, profesorem ASP w Krakowie (od 1992 - rektorem). Brał aktywny udział w niezależnym ruchu kultury. Maluje obrazy olejne, akwarele, gwasze, pastele; zajmuje się tematyką religijną, przede wszystkim pasyjną. Zajmuje się również krytyką sztuki, publikuje w "Tygodniku Powszechnym", a w 1999 wyszła jego książka "Sztuka na codzien i od święta". Wykonuje również prace rzeźbiarskie: cykl "Pieta". S. Rodziński twierdzi, ze ważną rolę w jego życiu artystycznym odegrała znajomość z Józefem Czapskim, któremu poświęcił kilka swych prac, miedzy innymi: "12.1.1993" - data śmierci Czapskiego. W 1985 był laureatem Nagrody Archidiecezji Warszawskiej, w 1988 nowojorskiej Fundacji im. A. Jurzykowskiego, w 1995 jego prace wystawiane były w Galerii Kordegarda w Warszawie.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]