Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
POPŁAWSKI Stanisław | MADONNA Z DZIECIĄTKIEM, odlew Bracia Łopieńscy, dwudziestolecie międzywojenne

Stanisław POPŁAWSKI (1886 - 1959)

MADONNA Z DZIECIĄTKIEM, odlew Bracia Łopieńscy, dwudziestolecie międzywojenne

Brąz patynowany;
55,5 x 44,5 cm
Sygnowany śr. d.: S. POPŁAWSKI, p.d.: BRACIA ŁOPIEŃSCY | WARSZAWA
Nota o wytwórni brązów Bracia Łopieńscy przy poz. nr 24.

Stanisław Popławski - rzeźbiarz, krytyk sztuki, profesor krakowskiej ASP. Początkowo uczył się w Warszawskiej Szkole Rysunkowej u Wojciecha Gersona oraz w pracowni Piusa Welońskiego (1901-06). Później studiował w akademii we Florencji (1906) oraz krakowskiej ASP (1906-11) u K. Laszczki i A. Dauna. W latach 1912-13 przebywał w Rzymie i Paryżu, po czym osiadł w Krakowie. Podczas I wojny światowej służył w Legionach Polskich. Był członkiem stowarzyszenia Rzeźba, warszawskiego TZSP, Cechu Artystów Plastyków Jednoróg, grupy Dziesięciu, Sekcji Plastyków Związku Legionistów i TAP Sztuka. Tworzył plakiety, medale, pomniki (np. Chopina w Krakowie). Bracia Łopieńscy to jedna z największych polskich fabryk brązowniczych przełomu wieków i lat międzywojennych. Na początku ubiegłego wieku Łopieńskich uważano za największą wytwórnię brązów na zachód od Berlina. Początki fabryki związane były z osobą ich ojca, Jana Łopieńskiego (1838-1907), który w roku 1862 założył "Fabrykę Wyrobów Brązowych". W roku 1884 samodzielną działalność rozpoczęli synowie Jana, bracia Feliks i Grzegorz. Do końca wieku XIX ich firma rozwijała się dynamicznie. Jej wyroby cieszyły się wielką popularnością; w każdym domu warszawskim musiał znajdować się, choć jeden przedmiot pochodzący od Łopieńskich. Firma prowadziła także dużą odlewnię rzeźby. Podczas długich lat działalności firma niejednokrotnie zdobywała nagrody za swe wyroby, zarówno na wystawach krajowych (Wystawa Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie, 1872), jak i zagranicznych (1879 - Wystawa Sztuki w Paryżu - srebrny medal). W połowie lat 30-tych firmę przejęło kolejne pokolenie Braci Łopieńskich: synowie Grzegorza - Tadeusz, Władysław i Zdzisław. Po drugiej wojnie firma Łopieńskich odlała zniszczone podczas wojny niemal wszystkie warszawskie pomniki. Jednakże po wykonaniu tego zlecenia, w roku 1950 została przed władze znacjonalizowana. Swoją działalność wznowił Tadeusz Łopieński zakładając na ul. Poznańskiej pracownię brązów artystycznych, która obecnie jest prowadzona przez jego córkę, Annę Łopieńską-Lipczyk oraz jej męża, Wojciecha Lipczyka. Sygnatura: ŁOPIEŃSKI WARSZAWA wskazuje, że waza pochodzi z najlepszego okresu działalności, kiedy firma działała pod nazwą G. Łopieński-Warszawa (1884 - kon. XIX w.).

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
[email protected]

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]