Olej, tektura; 30 x 43 cm Sygnowany p. d.: S. Jarocki
Stanisław Jarocki był malarzem, pedagogiem i działaczem społecznym. Uczył się w Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona a następnie w latach 1891-94 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Jana Matejki, Józefa Unierzyskiego i Leopolda Löfflera. Kontynuował studia za granicą w paryskiej Académie Colarossi (1896-98) u R. Collina, L. Mersona i M. Aman-Jeana oraz u S. Hóllosy`ego w Monachium i w Rzymie. Po powrocie do kraju w roku 1898 zamieszkał w Wilnie, gdzie pracował jako nauczyciel malarstwa w Szkole Rysunkowej. Z młodzieżą współpracował także w Kołach Samokształceniowych i harcerstwie. Był organizatorem wielu wystaw, a od roku 1931 członkiem Wileńskiego Towarzystwa Artystów Plastyków. Pracował przy odnawianiu fresków w kaplicy św. Kazimierza w katedrze wileńskiej. Był działaczem Towarzystwa Krajoznawczego i w 1925 opublikował przewodnik Okolice Wilna. Jego zainteresowania sztuką ludową i zabytkami zaowocowały licznymi artykułami w prasie i audycjami radiowymi. W roku 1919 wziął udział w obronie Wilna. Malował najczęściej pejzaże z okolic Wilna, ze Żmudzi oraz z Włoch, czasami wzbogacając je postacią lub sceną rodzajową. Rzadziej malował sceny we wnętrzach. Jego nastrojowe krajobrazy, utrzymane w konwencji realistycznej, w których wiele uwagi poświęcał efektom świetlnym, ujawniają związki z impresjonizmem. Wielokrotnie wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych i w Salonie Krywulta w Warszawie, w Wilnie oraz we Lwowie i Zakopanem. Za granicą uczestniczył w wystawie w Rzymie (1897) i w Wenecji (1932). Prezentowana tu kameralna kompozycja przedstawia widok na pokrytą śniegiem drogę i drzewa oraz krzewy iglaste. Niebo jest zabarwione fioletem i pomarańczowym kolorem zachodzącego słońca.
JAROCKI Stanisław
Malarz, konserwator, pedagog. Uczeń Wojciecha Gersona w warszawskiej Klasie Rysunkowej, studiował następnie w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Matejki, Unierzyńskiego i Lofflera. Stypendium uzyskane w konkursie na studium z natury pozwoliło mu na wyjazd do Paryża, Monachium i Rzymu. Od 1898 r. stale mieszkał w Wilnie; w 1900 r. odnawiał freski w katedrze w kaplicy św. Kazimierza. Malował olejno i pastelami, przede wszystkim pejzaże o dużych walorach dekoracyjnych.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]