olej/płótno, 54,5 x 63 cm sygnowany p.d.: 'ST.GAŁEK'
Prezentowany obraz łączy w sobie kilka cech typowych dla sztuki młodopolskiej. Oczywiście tą uderzającą widza najmocniej jest ekspresywny sposób malowania i wrażenie szkicowości, które Gałek zaczerpnął niewątpliwie z malarstwa Jana Stanisławskiego, swojego nauczyciela z młodości. To, co odróżnia Gałka od Stanisławskiego, to przede wszystkim sposób myślenia o plamie. W dolnych partiach kompozycji widać to szczególnie wyraźnie: Gałek pozwala farbie rozlewać się w płynne, secesyjne formy i zacieki. Kolor traktuje syntetycznie. Myślenie o wartościach plastycznych obrazu ściśle wiąże się z jego tematem: widzimy równocześnie wycofujący się śnieg, który ustępuje miejsca brunatnym płatom ziemi, oraz mocno kontrastujące ze sobą kolory. Ciekawym kontekstem dla "Krokusów" jest inna praca artysty: "Przedwiośnie" z 1911 roku (kolekcja prywatna). Porównanie obu kompozycji pozwala przypuszczać, że za świetnie malowanymi chmurami w "Krokusach" kryją się, jak na "Przedwiośniu", monumentalne góry. W latach 1899 - 1900 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem J. Malczewskiego i J. Stanisławskiego. Naukę kontynuował w Kunstgewerbeschule w Monachium oraz w École Nationale des Beaux-Arts w Paryżu. Po przyjeździe do kraju mieszkał w Zakopanem. Należał do Towarzystwa Sztuka Podhalańska. Odbywał liczne podróże artystyczne m.in. do Paryża, do Włoch i na Krym. Po 1945 r. wystawiał w Zakopanem, gdzie w 1960 r. odbyła się jego wystawa jubileuszowa oraz z grupą 'Zachęta' w Warszawie. Malował głównie widoki tatrzańskie; w dwudziestoleciu międzywojennym uchodził za najlepszego pejzażystę Tatr. Malował także portrety.
Podatki i opłaty: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.
GAŁEK Stanisław
Urodził się w Mokrzyskach k. Brzeska w 1876, zmarł w 1961r. w Zakopanem. Był uczniem Jacka Malczewskiego i Jana Stanisławskiego w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1899-1900). Studia kontynuował w Kunstgewerbeschule w Monachium i Ecole des Beaux-Arts w Paryżu. Był miłośnikiem tatrzańskich krajobrazów, które najczęściej uwieczniał na swoich płótnach. Należał do Towarzystwa "Sztuka Podhalańska", był także pedagogiem Szkoły Zawodowej Przemysłu Drzewnego w Zakopanem.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]