Edukację artystyczną rozpoczął w Szkole Zawodowej Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, w której w l. 1896-99 pracował jako asystent E. Kovatsa. Studia odbył w l. 1899-1900 w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Malczewskiego i J. Stanisławskiego; kontynuował je w Kunstgewerbeschule w Monachium i w Ecole Nationale des Beaux-Arts w Paryżu u J. L. Gérome`a. Odbył podróż do Paryża (1902), zwiedzał Włochy i Krym (1910). Był członkiem Towarzystwa Sztuka Podhalańska i warszawskiego TZSP. Podjął działalność pedagogiczną; w l. 1912-16 nauczał w Szkole Zawodowej Przemysłu Drzewnego w Kołomyi, a w l. 1916-31 w analogicznej szkole w Zakopanem. Swą twórczość prezentował w warszawskiej Zachęcie oraz w krakowskim i lwowskim TPSP. Eksponował swoje prace także za granicą: w Wiedniu z ugrupowaniem Hagenbund, w Berlinie (1910) i Budapeszcie (1930). W 1960 r. zorganizowano w Zakopanem jubileuszową wystawę artysty. Głównym motywem malarstwa Gałka były tatrzańskie pejzaże oddające bezmiar górskich przestrzeni, monumentalizm skalnych masywów i zmienność warunków atmosferycznych. Oferowany pejzaż przedstawia widok z nad Czarnego Stawu na fragment Orlej Perci: Kozie Wierchy, Przełęcz Zawratu. Od czasów Młodej Polski odowiązywał topograficzny podział tatrzańskich widoków i ich przypisanie poszczególnym malarzom. Rejon Czarnego Stawu przypadł w udziale Stanisławowi Gałkowi, stąd też wiele jego pejzaży malowanych w tym właśnie rejonie Tatr. Malarz do końca swej twórczości pozostał wierny lekcji, jaką otrzymał od Jana Stanisławskiego, co widoczne jest również w prezentowanym obrazie, gdzie notuje sumarycznymi impastami farby chwilowy nastrój natury przekształcający się nieustannie wraz ze zmienną gra świateł i cieni.
GAŁEK Stanisław
Urodził się w Mokrzyskach k. Brzeska w 1876, zmarł w 1961r. w Zakopanem. Był uczniem Jacka Malczewskiego i Jana Stanisławskiego w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1899-1900). Studia kontynuował w Kunstgewerbeschule w Monachium i Ecole des Beaux-Arts w Paryżu. Był miłośnikiem tatrzańskich krajobrazów, które najczęściej uwieczniał na swoich płótnach. Należał do Towarzystwa "Sztuka Podhalańska", był także pedagogiem Szkoły Zawodowej Przemysłu Drzewnego w Zakopanem.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]