olej/płótno, 74,5 x 95 cm na odwrociu potwierdzenie autentyczności: 'Stwierdzam że obraz ten | jest autentycznym dziełem Kolegi | prof. Stanisława Dębickiego | Juliusz Makarewicz'
Obrazy Stanisława Dębickiego są na rynku antykwarycznym rzadkością. Prezentowane dzieło jest nią tym bardziej - wpływ sztuki japońskiej w jego malarstwie olejnym odznaczał się niezwykle rzadko. Znany jest wprawdzie portret kobiety w kimono (1902, Lwowska Galeria Obrazów), ale tu wpływ dalekiego wschodu ogranicza się tylko do kostiumu. W "Scenie przy ognisku" umieszczona w tle góra sprawia wrażenie wziętej z jednego z drzeworytów Hiroshige przedstawiających szczyt Fuji. U jej stóp, przy ogniu, zebrała się grupa postaci spowitych malowniczą mgłą. Być może scena ta ma jakiś związek z przyjaźnią Dębickiego z wybitnym kolekcjonerem sztuki Japonii - Feliksem "Mangghą" Jasieńskim. Ten wytrawny znawca opiekował się artystami, a swoim zbiorem sztuki Wschodu inspirował ich twórczość. Znany był nie tylko z hojności, ale również z tego, że w sposób bezceremonialny przywłaszczał sobie obrazy swoich podopiecznych. Ten szeroko komentowany w Krakowie przełomu wieków proceder był zarówno zmorą, jak i wyróżnieniem, jako że sąd Jasieńskiego uchodził za nieomylny. Prezentowana japonizująca praca stanowiłaby dla niego niewątpliwie dużą pokusę. Stanisław Dębicki studiował w akademii wiedeńskiej u Griepenkerla oraz w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie u Władysława Łuszczkiewicza. Podczas studiów w Wiedniu został odznaczony srebrnym medalem. Uczył się także w akademii monachijskiej. W latach 1890 - 1891 przebywał w Paryżu, gdzie uczęszczał do Académie Colarossi. W kraju mieszkał we Lwowie. Był profesorem w krakowskiej ASP. Malował obrazy realistyczne - pejzaże, sceny rodzajowe, portrety oraz sceny religijne i alegoryczne. Dębicki zajmował się także projektowaniem i zdobnictwem oraz rzeźbą.
Podatki i opłaty: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.
DĘBICKI Stanisław
W latach 1881-1882 studiował w Akademii w Wiedniu. Naukę kontynuował w Krakowie oraz od 1884r. w Akademii w Monachium, a także w latach 1890-1891 w Paryżu, a następnie we Lwowie. Należał do TAP "Sztuka" i wiedeńskiej "Secesji". W latach 1909-1923 był profesorem SP w Krakowie. Oprócz malarstwa zajmował się grafiką, scenografią, polichromią ścienną oraz projektowaniem mebli i ceramiki.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]