Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
CZARNOWSKI Stanisław | Siłacz - Syzyf (Precz z drogi), Władysław Miecznik Artystyczna Pracownia Brązowniczo-Grawerska

Stanisław CZARNOWSKI (1872-1919)

Siłacz - Syzyf (Precz z drogi), Władysław Miecznik Artystyczna Pracownia Brązowniczo-Grawerska

odlew/brąz, marmur, 33 x 21,5 x 14 cm
na marmurowym cokole tabliczka: 'WYTWÓRNIA ARTYSTYCZNA | WŁADYSŁAW MIECZNIK | WARSZAWA, MARSZAŁKOWSKA 108'

Prezentowana rzeźba stanowi redukcję pomnika przedstawiającego Siłacza (nazywanego też "Precz z drogi!" lub "Z drogi!"). Autorem pomnika był rzeźbiarz Stanisław Czarnowski , który za tę realizację otrzymał w 1908 roku wyróżnienie na wystawie Salonu Paryskiego, nagrodę Akademii Petersburskiej oraz nagrodę na konkursie im. Kuindżiego. Oryginalnej wielkości realizację dziś podziwiać można przy ulicy Brzozowej, nieopodal tarasu widokowego znajdującego się na Górze Gnojnej, gdzie w 2004 roku została przekazana z magazynów Muzeum Narodowego w Warszawie. Miniatury pomnikowe wykonywało w Warszawie wielu brązowników. Jednym z najbardziej znanych działających w okresie powojennym był Władysław Miecznik (1903-1989), który specjalizował się w tworzeniu brązowych rzeźb i właśnie miniatur pomnikowych. Na archiwalnych zdjęciach z pracowni można dostrzec m.in. powyższą rzeźbę, ale też inne znane pomniki, jak na przykład Kolumna Zygmunta. Władysław Miecznik kształcił się w znakomitej pracowni cyzelerskiej Stanisława Lipczyńskiego. Samodzielną działalność rozpoczął w 1934 roku pod szyldem Wytwórnia Artystyczna Grawersko-Zdobniczka W. Miecznik. Pracownia była znana także z wykonywania nagród sportowych, pucharów, kompletów na biurko, medalionów, medali, insygniów, rzeźby kameralnej według starych wzorów oraz tablic pamiątkowych w brązie instalowanych w kościołach, urzędach i na ulicach Warszawy. Istotną część zamówień stanowiły te składane przez wojsko, władze Warszawy, kluby sportowe, szkoły i uczelnie. W latach 1926-34 artysta pełnił funkcję chorążego Związku Rzemieślników Chrześcijan. W latach 1948-50 był starszym Cechu Zegarmistrzów i Jubilerów. W utworzonym w 1956 roku Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników m.st. Warszawy przewodniczył sekcji brązowników. Szkolił uczniów, z jego pracowni wyszło 20 czeladników. W 1966 roku należał do współtwórców Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych w Warszawie. W czasie wojny i okupacji Miecznik jako oficer Armii Krajowej, wykorzystując swoje umiejętności, fałszował pieczęci niemieckich instytucji, wykonywał polskie orzełki i odznaki bojowe, za co odznaczony został Krzyżem Walecznych. W 1946 roku wznowił działalność w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 108 pod starą nazwą, potem zmienioną na Władysław Miecznik Artystyczna Pracownia Brązowniczo-Grawerska. Współpracował z czołowymi artystami, odlewał m.in. słynną rzeźbę "Tancerka" Stanisława Jackowskiego.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
CZARNOWSKI Stanisław
Nauki pobierał w Warszawie i Krakowie. Od 1903r. studiował m.in. w Academie Colarossi i w pracowni F. Charpentiera w Paryżu. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. w 1909r. otrzymał wyróżnienie na Salonie Paryskim oraz nagrodę Akademii petersburskiej za rzeźbę pt. "Siłacz".
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]