Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
CZAJKOWSKI Stanisław | KOŚCIÓŁEK DREWNIANY NA ŚLĄSKU

Stanisław CZAJKOWSKI (1878-1954)

KOŚCIÓŁEK DREWNIANY NA ŚLĄSKU

Olej, płótno; 54 x 88,5 cm
Sygnowany czarnym olejem l.d.: ST. CZAJKOWSKI
Na odwrocie nalepka: "Obraz Stanisława Czajkowskiego p.t.
Kościółek drewniany na Śląsku |
technika olej nr katalogu 710 brał udział w Wystawie Pośmiertnej |
Artysty w gmachu Zachęty, grudzień 1980 - styczeń 1981";
poniżej pieczęć: "CENTRALNE BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH |
Pl. Małachowskiego 3 | 00-916 Warszawa |
Tel. 27-69-18 | (podpis nieczytelny)";
w dwóch narożach blejtramu napis czarną farbą olejną:
"St. Cz. | inw. 295"

Obraz wystawiany:
Wystawa zorganizowana pod patronatem Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Centralnego Biura Wystaw Artystycznych w warszawskiej "Zachęcie" na przełomie 1980-1981 roku.

Bibliografia:
Stanisław Czajkowski. 1878-1954, Katalog oprac. J. Wardas, I. Kościałowska, MKIS, CBWA, Warszawa 1980, s. nlb., poz. 716.

Sposobem malowania i kompozycją prezentowany obraz zbliżony jest do znajdującego się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie "Kościoła w Mikuszowicach" z 1929 r. Sposób ujęcia tematu dobrze obrazuje pewien typ kompozycji dzieł artysty, o którym J. Wardas pisze we wstępie do katalogu wystawy z 1980 r.: Bardzo własne i bardzo filmowe wydaje się być zjawisko - czy znów typ kompozycji, do której najlepiej przylega termin "kadrowanie". To znaczy obejmowanie, chwytanie wybranego odcinka krajobrazu "w kadr", w ograniczony prostokąt płótna (...) - bez względu na to, że jakiś istotny, najczęściej pierwszoplanowy przedmiot zostanie przecięty w sposób nieoczekiwany.
Stanisław Czajkowski studiował w akademiach: krakowskiej, monachijskiej, a także w Académie Julian w Paryżu. Odbył wiele podróży po Europie, często także zwiedzał różne regiony Polski, skąd przywoził wiele prac. Przyjaźnił się z najwybitniejszymi postaciami świata artystycznego, zarówno Krakowa, jak i Paryża. Był uczestnikiem słynnego wesela Rydla, opisanego przez Wyspiańskiego w dramacie: "Wesele". Boy-Żeleński utożsamia go nawet z "Nosem" - jednym z bohaterów utworu. Artysta wyszedł ze szkoły Stanisławskiego, który zaszczepił w nim zamiłowanie do pejzażu ojczystego. Posługiwał się jednak innymi środkami formalnymi niż mistrz. Jego malarstwo odbiega od dynamiki pędzla profesora, jest bardziej powściągliwe, pełne melancholijnej zadumy.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
CZAJKOWSKI Stanisław
Malarz pejzażysta. Studia w krakowskiej ASP, pod kierunkiem J. Malczewskiego i L. Wyczółkowskiego, w latach 1896-1902. Dalsze studia w Monachium i Paryżu. W latach 1907-1914 pobyt w Polsce, a w latach 1914-1918 w Holandii. Od 1908 był członkiem Towarzystwa "SZTUKA". Przez wiele lat prowadził prace plenerowe w ASP w Warszawie, od 1950 był profesorem tej uczelni.
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]