Olej, płyta, 48,6 x 64,3 cm w świetle ramy Sygnowany fioletowym olejem p.d.: Borysowski
Stanisław Borysowski studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u W. Jarockiego, I. Pieńkowskiego, S. Kamockiego. Na początku lat 30. kształcił się we Włoszech (na stypendium Funduszy Kultury Narodowej), następnie w Paryżu, w tamtejszym oddziale krakowskiej ASP, pod kierunkiem J. Pankiewicza. W czasie II wojny światowej przebywał we Lwowie. Po wojnie został profesorem na Zakładu Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, a w latach 1954 - 72 w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Gdańsku. W twórczości tego artysty decydującą rolę odgrywają wartości kolorystyczne właściwe malarzom z kręgu kapistów, w odróżnieniu od których Borysowski nie rozbijał formy na drobne plamki, a operował bardziej zwartą plamą. Prezentowany obraz ukazuje widok na bazylikę św. Piotra od Mostu Anioła. Kompozycja utrzymana jest w szerokiej gamie błękitów. Być może jest to wczesna praca Borysowskiego powstała podczas pobytu artysty na stypendium we Włoszech.
Pieniądze uzyskane ze sprzedaży obrazu zostaną przeznaczone na zakup pomp infuzyjnych dla Oddziału Hematologii w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu.
Profesor i kierownik Katedry Malarstwa, a następnie dziekan Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rektor PWSSP w Łodzi, dziekan i prodziekan PWSSP w Gdańsku. Dyrektor Instytutu Pedagogiczno-Artystycznego. Członek ZPAP. Założyciel "Grupy Toruńskiej".
Grafikę i malarstwo studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pod kierunkiem m.in. Teodora Axentowicza, Ignacego Pieńkowskiego, Władysława Jarockiego, a następnie we Włoszech i w filii krakowskiej ASP w Paryżu u Józefa Pankiewicza. Wśród osiągnięć Stanisława Borysowskiego wymienić można choćby udział w wystawie sztuki polskiej w Galerii Trietiakowskiej w Moskwie, Międzynarodowej Wystawie Malarstwa organizowanej przez Carnegie Institute w Pittsburgu, XIX Biennale w Wenecji (1934), Międzynarodowej wystawie sztuki i techniki w życiu współczesnym w Paryżu (1937), czy zdobycie srebrnego medalu na Światowej Wystawie w Nowym Jorku (1939). Uczestniczył w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Wraz z Tymonem Niesiołowskim i Bronisławem Jamonttem należy do tych twórców, inspiratorów i patronów, którzy zadecydowali o kształcie toruńskiego środowiska artystycznego. Prowadząc od 1945 roku ponad czterdziestoletnią działalność dydaktyczną na uczelniach artystycznych w Toruniu, Łodzi i w Gdańsku wywarł silny wpływ na kolejne pokolenia grafików i malarzy.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]