Olej, sklejka; 37 x 43,5 cm Sygnowany p.d.: Borysowski
Studiował w l. 1926-31 w ASP w Krakowie pod kierunkiem W.Jarockiego, I.Pieńkowskiego i S.Kamockiego. W 1932 przebywał na stypendium Funduszu Kultury Narodowej we Włoszech. W tym samym roku został członkiem Towarzystwa "Sztuka“. W 1933-34 kontynuował studia w Oddziale Paryskim ASP w Krakowie pod kierunkiem J.Pankiewicza. W okresie II wojny św. przebywał we Lwowie. Od 1946 był profesorem i kierownikiem Zakładu Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, a w 1954-72 równolegle uczył w PWSSP w Gdańsku, gdzie od 1955 do 1964 pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa. Współtwórca Grupy Toruńskiej w 1958, pozostawał jej niekwestionowanym liderem przez cały okres działalności ugrupowania, tj. do 1978. Twórczość artysty rozwijała się równolegle w dziedzinach malarstwa (również ściennego) i grafiki (szczególnie barwnej litografii i linorytu). Jego malarstwo, w swych początkach naznaczone wpływem szkoły Pankiewicza, podlegało w ciągu lat przemianom stylistycznym, z których najistotniejsza nastąpiła ok. 1956. Artysta odszedł od figuracji, zaczął tworzyć kompozycje abstrakcyjne.
Profesor i kierownik Katedry Malarstwa, a następnie dziekan Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rektor PWSSP w Łodzi, dziekan i prodziekan PWSSP w Gdańsku. Dyrektor Instytutu Pedagogiczno-Artystycznego. Członek ZPAP. Założyciel "Grupy Toruńskiej".
Grafikę i malarstwo studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pod kierunkiem m.in. Teodora Axentowicza, Ignacego Pieńkowskiego, Władysława Jarockiego, a następnie we Włoszech i w filii krakowskiej ASP w Paryżu u Józefa Pankiewicza. Wśród osiągnięć Stanisława Borysowskiego wymienić można choćby udział w wystawie sztuki polskiej w Galerii Trietiakowskiej w Moskwie, Międzynarodowej Wystawie Malarstwa organizowanej przez Carnegie Institute w Pittsburgu, XIX Biennale w Wenecji (1934), Międzynarodowej wystawie sztuki i techniki w życiu współczesnym w Paryżu (1937), czy zdobycie srebrnego medalu na Światowej Wystawie w Nowym Jorku (1939). Uczestniczył w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Wraz z Tymonem Niesiołowskim i Bronisławem Jamonttem należy do tych twórców, inspiratorów i patronów, którzy zadecydowali o kształcie toruńskiego środowiska artystycznego. Prowadząc od 1945 roku ponad czterdziestoletnią działalność dydaktyczną na uczelniach artystycznych w Toruniu, Łodzi i w Gdańsku wywarł silny wpływ na kolejne pokolenia grafików i malarzy.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]