Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
BOHUSZ-SIESTRZEŃCEWICZ Stanisław | Targ na Kresach, 1900

Stanisław BOHUSZ-SIESTRZEŃCEWICZ (1869 Wilno - 1927 Warszawa)

Targ na Kresach, 1900

olej, płótno; 75,5 x 126 cm;
sygn. i dat. l. d.: S. B. SIESTRZEŃCEWICZ./ 1900.

Ta okazała praca Stanisława Bohusza-Siestrzeńcewicza wspaniale wpisuje się w nurt malowanych przez niego scenek rodzajowych rozgrywających się we wsiach i miasteczkach litewskich. Ukazuje grupę mężczyzn ustawionych w kółku i prowadzących ożywioną dyskusję (część mówi gestykulując, część stoi zasłuchana). Obok nich wozy i wyprzęgnięte z nich konie i woły. Targi, szczere, żywiołowe relacje między postaciami, życie małych miasteczek, należały do tematów, które Siestrzeńcewicz poruszał w swojej twórczości najczęściej. Jak pisał o nim Eligiusz Niewiadomski: "Światem tego artysty jest miasteczko litewskie, z jego malowniczą, błotnistą ulicą o zapadłych, staroświeckich domkach, - warchołem dni jarmarcznych, szwargotem żydostwa, trzaskiem biczów, kwikiem i strachaniem się koni i nieporównaną galerią typów
ludowych." (E. Niewiadomski, Malarstwo polskie XIX i XX wieku, Warszawa 1926, s.232).
Oferowana praca stanowi nieomal pendant do innego obrazu z tego samego roku, o tych samych wymiarach "W miasteczku", gdzie artysta ujął ten sam temat z praktycznie tego samego punktu, zmieniając jedynie nieznacznie układ postaci, budynków i wozów [por. S. Bohusz-Siestrzeńcewicz, W miasteczku, olej, płótno, 75,5 x 125,5 cm, sygn. l. d.: St. Bohusz-SieSTRZEŃCEWICZ. 1900, własność prywatna].
W pracy zwraca uwagę wspaniale ukazana w tle, nieco z góry panorama miasteczka.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
BOHUSZ-SIESTRZEŃCEWICZ Stanisław

W 1888 roku rozpoczął naukę w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu pod kierunkiem B.P. Willewaldego. Akademię opuścił w 1894 roku i dla uzupełnienia wykształcenia artystycznego wyjechał do Paryża gdzie był uczniem Académie Julian. W Monachium zaprzyjaźnił się z J. Brandtem. Około 1900 osiadł w Warszawie i rozpoczął udzielanie lekcji we własnej pracowni. W roku 1919 prowadził zajęcia z malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Od 1893 roku brał udział w wystawach w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, od 1894 roku w Petersburgu, od 1897 roku w Salonie A. Krywulta oraz w Wilnie. Poświęcił się niemal w całości malarstwu rodzajowemu. Tematów obrazów szukał w scenach z życia małych miasteczek i wsi (obyczaje, jarmarki). Chętnie malował konie na tle zabudowy wiejskiej. Był także portrecistą.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]