olej/płótno, 58 x 78 cm sygnowany p.d.: `Siestrzeńcewicz`
Stanisław Bohusz - Siestrzeńcewicz pochodził z Wilna. W rodzinnym mieście kształcił się w Miejskiej Szkole Rysunkowej, a studia malarskie kontynuował w akademii w Petersburgu, w Académie Julian w Paryżu oraz w Monachium, pod kierunkiem Józefa Brandta. W 1919 roku był wykładowcą malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Stefana Batorego. Ulubionym tematami w malarstwie Siestrzeńcewicza były widoki i sceny rodzajowe rozgrywające się w kresowych miasteczkach z ich kolorowymi jarmarkami, targami, małomiasteczkowymi i barwnymi typami ludzkimi. Często malował miejsca, gdzie handlowano końmi, pełne zgiełku ludzi i zwierząt. To barwne, dynamiczne sceny dobijania targu kupujący - sprzedający, oglądania zwierząt, flirtów przy wozach, próbowania wierzchowców. Obraz Siestrzeńcewicza to świetnie kompozycyjnie ujęcie sceny, co do której już nie sposób wyobrazić sobie, że mogłaby rozgrywać się współcześnie.
W 1888 roku rozpoczął naukę w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu pod kierunkiem B.P. Willewaldego. Akademię opuścił w 1894 roku i dla uzupełnienia wykształcenia artystycznego wyjechał do Paryża gdzie był uczniem Académie Julian. W Monachium zaprzyjaźnił się z J. Brandtem. Około 1900 osiadł w Warszawie i rozpoczął udzielanie lekcji we własnej pracowni. W roku 1919 prowadził zajęcia z malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Od 1893 roku brał udział w wystawach w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, od 1894 roku w Petersburgu, od 1897 roku w Salonie A. Krywulta oraz w Wilnie. Poświęcił się niemal w całości malarstwu rodzajowemu. Tematów obrazów szukał w scenach z życia małych miasteczek i wsi (obyczaje, jarmarki). Chętnie malował konie na tle zabudowy wiejskiej. Był także portrecistą.
Informacje dla kupujących:
Do każdego niesprzedanego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "POAUKCYJNE ZGŁOSZENIE KUPNA". Więcej informacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]