Olej, płótno naklejone na tekt; 40 x 50,5 Sygnowany czarnym olejem p. d.: SJ. 98. Na odwrocie ramy napis ołówkiem: Jaxa małachowski | 20
Małachowski kształcił się w odeskiej szkole rysunkowej, następnie w latach 1892-94 studiował w Krakowie w Szkole Sztuk Pięknych u F. Cynka, I. Jabłońskiego i W. Łuszczkiewicza. W 1894 r. wyjechał do Monachium, gdzie uczęszczał do Szkoły Rysunku i Malarstwa Stanisława Grocholskiego. Powrócił do kraju w 1901 r. Zamieszkał na stałe w Krakowie, skąd wyruszał w liczne podróże do Włoch oraz Zakopanego. Artysta specjalizował się w pejzażach morskich i nokturnach, choć pośród jego prac nie brakuje motywów tatrzańskich, widoków miejskich i portretów. Posługiwał się głównie techniką olejną, a w późniejszym okresie - temperą, gwaszem, pastelem. Był członkiem warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych m. in.: w Krakowie (Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych, wystawy Niezależnych, ZZPAP), w Warszawie (TZSP, Salon Krywulta), Lwowie (TPSP), Łodzi, Poznaniu, Lublinie. Jego prace znajdują się w zbiorach wielu muzeów m. in.: Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Krakowie, Warszawie, Szczecinie, Lwowskiej Galerii Obrazów.
Soter Jaxa-Małachowski studia artystyczne rozpoczął w szkole rysunkowej w Odessie; w latach 1892-1894 uczył się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a następnie w szkole S.Grocholskiego w Monachium. Po powrocie do kraju od 1902 stale mieszkał w Krakowie, skąd na dwa lata przeniósł się do Zakopanego, a w latach 1905, 1925 i 1928 podróżował do Włoch. Malował przede wszystkim krajobrazy - pejzaże morskie i nokturny oraz motywy tatrzańskie, widoki miejskie. Rzadziej malował portrety. Najlepsze prace artysty powstały przed I wojną światową, później, wobec konieczności zarobkowania często powielał własne pomysły. Uczestniczył w wielu wystawach, m.in. w Krakowie, Warszawie, we Lwowie, Łodzi, Poznaniu, Lublinie; w Krakowie miał też kilka wystaw indywidualnych.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]