olej/płótno, 18 x 28 cm sygnowany p.d.: 'S. Bieszczad'
Seweryn Bieszczad to utalentowany malarz i rysownik, zapamiętany przede wszystkim jako artysta-kronikarz życia Galicji, a w szczególności - Krosna z przełomu XIX i XX wieku. Stworzył interesujące ilustracje do "Pana Tadeusza" i ciekawą serię prac ukazujących okupację Krosna przez wojska carskie w czasie I wojny światowej. Prezentowane dzieło wpisuje się dobrze w ten nurt twórczości malarza, w ramach którego tworzył przepojone spokojem i harmonią wizerunki wsi, pełnej statycznego życia, skupionego wokół jednej chaty. Seweryn Bieszczad artystyczną edukację pobierał w Krakowie - najpierw u Władysława Łuszczkiewicza, a potem u Jana Matejki. Następnie udał się zagranicę jako stypendysta do Wiednia, Monachium (pracownia Alexandra von Wagnera) oraz Drezna. Obrazy malarza to na ogół osadzone w wiejskiej scenerii sceny rodzajowe, malowane wprawnie w technice olejnej bądź akwareli. Duża ich część ukazuje okolice Krosna, z którym Bieszczad związany był przez większość życia.
Studiował malarstwo w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w latach 1868-1876, następnie w Wiedniu i w Monachium. Od 1874 roku swoje prace prezentował w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, w Salonie Krywulta, poza tym we Lwowie, Wiedniu i Monachium. Artysta chętnie przedstawiał wiejskie sceny rodzajowe osadzone w pejzażu, który zawsze odgrywał istotną rolę w kreowaniu nastroju kompozycji. Wykorzystywał także liczne wątki literackie, np. pochodzące z twórczości Adama Mickiewicza. W 1890 roku osiadł na stałe w Krośnie. Powstało wówczas wiele prac prezentujących walory lokalnego, podkarpackiego krajobrazu i zwyczaje tamtejszych mieszkańców.
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
BIESZCZAD Seweryn
Studiował w ASP w Krakowie oraz w Wiedniu i Monachium u A. Wagnera. W latach 1890-1920 przebywał w Krośnie. Swoje prace wystawiał w m.in. w Zachęcie w Warszawie . w Salonie Krywulta, w Krakowie, Wiedniu i we Lwowie. Jego twórczość charakteryzowała się dużymi walorami kolorystycznymi. Zajmował się głównie olejnym malarstwem rodzajowym. Jego prace można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie, Poznaniu i Krakowie.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]