Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
WOŹNIAK Ryszard | Przed Malewiczem klęczy dziś świat, dużo jest falsyfikatów, mało zaś oryginałów, 2000

Ryszard WOŹNIAK (ur. 1956 r., Białystok)

Przed Malewiczem klęczy dziś świat, dużo jest falsyfikatów, mało zaś oryginałów, 2000

akwarela na papierze, 19,2 x 15 cm,
sygn. na odwrociu: Ryszard Wo¼niak z podkreśleniem

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
WOŹNIAK Ryszard
Ryszard Woźniak - Malarz, autor tekstów i wystąpień, pedagog.

Urodził się 13 czerwca 1956 roku w Białymstoku. Maturę zdał w XVII L.O. im. A.F. Modrzewskiego w Warszawie.

1975 1976 - był sanitariuszem, a później terapeutą zajęciowym w Klinice Psychiatrycznej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

1976 - 1981 studiował malarstwo pod kierunkiem profesora Stefana Gierowskiego w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem. W czasie studiów działał w Kole Naukowym Wydziału Malarstwa.

1982 - 1992 współtworzył (z Ryszardem Grzybem, Pawłem Kowalewskim, Jarosławem Modzelewskim, Włodzimierzem Pawlakiem i Markiem Sobczykiem) formację artystyczną GRUPPA, był współwydawcą jej pisma "Oj dobrze już" i fundatorem Stypendium imienia Potencjału Białego Sera. Uczestniczył w większości wystaw i wystąpień Gruppy.

1982 - 1988 pracował na stanowisku wykładowcy w Pracowni Technologii i Technik Malarskich w warszawskiej ASP kierowanej przez docenta Ryszarda Wojciechowskiego. Odszedł na własną prośbę.

1986 (z Ryszardem Grzybem) przebywał w Berlinie Zachodnim na stypendium z europejskiego funduszu dla Solidarności.

1985 - 1989 wykonał (z Markiem Sobczykiem) unikalną polichromię w cerkwi neounickiej
w Kostomłotach nad Bugiem.

1993 - 1994 z Jarosławem Modzelewskim i Markiem Sobczykiem współtworzył prywatną Szkołę Sztuki w Warszawie w której uczył rysunku i malarstwa.

1996 powrócił na krótko do praktyki terapeuty zajęciowego w Klinice Nerwic warszawskiego Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

1995-2000 współtworzył Stowarzyszenie KRAAA (Kolektywny Ruch Animacji Aktywności Artystycznej), które działało w oparciu o prywatną przestrzeń wystawienniczą, Galerię Mieczykowa 7, animował Galerię PWW Pracownia Wolnego Wyboru, w Zielonej Górze. Należał do grona fundatorów nagrody dla wyróżniających się studentów w ramach Funduszu na Rzecz Popychania Sztuki do Przodu im. Jerzego Ludwińskiego, działającego w Zielonej Górze.

Od 1992 roku samodzielnie prowadzi dyplomującą pracownię malarstwa w Katedrze Sztuki i Kultury Plastycznej na Uniwersytecie Zielonogórskim. Obecnie jest profesorem tej uczelni.

Jest autorem koncepcji: „Sztuka sprzeciwu” i „Sztuka podziwu”, laureatem nagród w dziedzinie sztuk plastycznych, autorem unikalnej polichromii w cerkwi neounickiej w Kostomłotach nad Bugiem. Prace malarskie Ryszarda Woźniaka znajdują się w prestiżowych państwowych kolekcjach muzealnych i w ważnych zbiorach prywatnych.

Od 2003 roku jest redaktorem strony internetowej www.artpilot.pl prezentującej sztukę wybranych studentów i absolwentów oraz promującej malarstwo i inne koncepcje obrazu.

Prace w instytucjonalnych zbiorach publicznych:

Muzeum Narodowe w Warszawie
Narodowa Galeria Sztuki Współczesnej Zachęta, Warszawa
Muzeum Narodowe w Krakowie
Muzeum Sztuki w Łodzi
Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Muzeum Śląskie w Katowicach
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze
Zachęta Sztuki Współczesnej, Szczecin
Zachęta Sztuki Współczesnej, Zielona Góra i Gorzów Wlkp.

oraz w instytucjonalnych zbiorach prywatnych:

Kancelaria WG&M,
Fundacja Egit,
Kolekcja Banku BPH,
Fundacja Sztuki Polskiej ING
Informacje dla kupujących:
Aukcja charytatywna dla profesora Zygmunta Januszewskiego odbędzie się 25 lutego w Auli Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Pałac Czapskich-Raczyńskich, Krakowskie Przedmieście 5, wejście od frontu) o godzinie 18:30.

Druga część Aukcji charytatywnej dla prof. Zygmunta Januszewskiego - aukcja internetowa - odbywa się na stronach Artinfo.pl. Finał licytacji: 28 lutego 2013, godz. 21:00 zobacz aukcję >>

Podarowane dzieła sztuki oglądać będzie można od 20 do 24 lutego na wystawie w Salonie Akademii (Akademia Sztuk Pięknych, ul. Krakowskie Przedmieście 5, w Pałacu Czapskich-Raczyńskich, wejście od ul. Traugutta) w godzinach: środa / czwartek / piątek / sobota / poniedziałek: w godz. 14:00 - 19:00, niedziela - nieczynne.

Aukcję organizuje Towarzystwo Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod patronatem Rektora Akademii prof. Adama Myjaka i Dziekana Wydziału Grafiki prof. ndzw. Błażeja Ostoja Lniskiego.

Więcej informacji:
http://www.facebook.com/ProfesorZygmuntJanuszewski

Profesor Zygmunt Januszewski jest na Akademii postacią wybitną - jego zaangażowanie w sprawy uczelni i Pracowni Ilustracji wzbudza uznanie nie tylko w środowisku akademickim. Ogrom energii wkłada w pomoc studentom i w promowanie efektów ich pracy. Wydajemy książki autorskie i katalogi. Dzięki jego wyjątkowemu zapałowi i niezłomnej postawie udaje się w pracowni realizować interesujące projekty - również we współpracy z uczelniami i placówkami kulturalnymi na świecie. Jego studenci, wychowankowie oraz asystenci zdobywają prestiżowe nagrody w dziedzinie projektowania książki i ilustracji. Przez 10 lat pracy spod jego ręki wyszło wielu obiecujących absolwentów, którzy doskonale sobie radzą na rynku sztuki i dizajnu, których zaraził swoim entuzjazmem do pracy i młodzieńczą otwartością na nowe idee, pasją w poszukiwaniu własnej tożsamości i miejsca w sztuce. Jego otwartość na eksperyment i twórczą wymianę myśli jest dla nas bezcenna.
Dzięki niemu Pracownia Ilustracji odniosła wiele sukcesów. Obecnie kontynuujemy projekty, które Profesor zainicjował w zeszłym roku. Chcielibyśmy je wspólnie dokończyć. Z niecierpliwością czekamy - my: współpracownicy i studenci - na jego powrót do pracy.
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]