ŁUGOWSKI Ryszard
Urodził się w 1955 r. Ukończył studia w ASP w Warszawie na Wydziale Malarstwa w 1982 roku. Od 1984 roku związany z macierzystą uczelnią. Obecnie pracuje jako adiunkt z II stopniem kwalifikacji na Wydziale Malarstwa, gdzie prowadzi pracownię rysunku. Od 1990 roku kieruje Galerią Kuchnia, a od 2001 roku Galerią XX1 w Warszawie.
Uprawia malarstwo, rzeźbę, rysunek, instalację i performance.
Mieszka i pracuje w Warszawie.
Od 1984 roku prezentuje swoje prace na licznych wystawach indywidualnych, zbiorowych, konkursach i sympozjach. Brał udział w polsko-hiszpańsko- niemieckim programie międzynarodowych spotkań artystycznych "Projekt Visum". W 1989 roku był laureatem I nagrody "Krytycy o nas" Sopot, Ogólnopolskiej Wystawy Malarstwa, a w 1994 roku konkursu na projekt rzeźby do Parku Narodowego w Muritz w Niemczech. W 1996 roku został zaproszony do najnowszej edycji konkursu w Muritz jako juror. Jest założycielem i członkiem Koła Naukowego Pracowników ASP w Warszawie. Jest autorem wypowiedzi na temat sztuki własnej praktyki artystycznej publikowanych w katalogach towarzyszących jego wystawom.
Jest laureatem wielu nagród i stypendiów.
W 1998 roku założył fikcyjną firmę ERES s.c., której działalność i projekty prezentuje na kolejnych wystawach. Po tragedii z 11 września 2001 roku firma artystyczna prezesa Ryszarda. Ługowskiego Eres Skanowanie Cywilizacji zaczęła tworzyć projekty, które w sposób bezpośredni lub pośredni nawiązują do zagrożeń, jakie niesie ze sobą cywilizacja dla współczesnego człowieka. Powstały projekty: Genetrix, Exitus, Inseminatio, Katharsis- terapia zajęciowa, Podwójny zapis realności, Zaginiona komnata, Anatomia terrorystki. Prezentacje te często w sposób ironiczny ukazują nabrzmiałe problemy dzisiejszego świata. Artysta stawia kłopotliwe pytania dotyczące naszej egzystencji, moralności, manipulowania informacją przez media.
Jego prace znajdują się w zbiorach Galerii Studio w Warszawie, w Muzeum Sztuki w Chełmie, Kolekcji BWA w Sandomierzu, Kolekcji ASP w Warszawie, w Parku Narodowym w Muritz, w Muzeum im. M. Chagalla w Witebsku, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Australii, w Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech.
W latach 1990 - 1995 realizuje razem z Wojciechem Majewskim szereg wideo performance.
Współorganizator i uczestnik cyklu wystaw Faunomania, które były prezentowane w Centrum Rzeźby w Orońsku, Borey Art. Center w ST. Petersburgu, Galeria RLBQ w Marsylii.
Wielokrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach 1982, 1987, 1993, 2004, oraz Fundacji Kultury w1996r. i jednorazowego stypendium J. Wierusz-Kowalskiego w 1981r. Uczestniczył wielu sympozjów dotyczących sztuki i ekologii m.in.: Wigry 1990, 1991, 1992 r. organizowanych przez prof. R. Winiarskiego, oraz innych sympozjów artystycznych.
Jest autorem wypowiedzi na temat sztuki i własnej praktyki artystycznej.
Obserwuje ciała niebieskie i strzela sportowo.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]