Olej, tektura; 50,5 x 56,5 cm Sygnowany p.d.: H. Ostachiewicz | 1969 r. Na odwrocie napis długopisem: Henryk Ostachiewicz | I Pejzaż w Barlinku |olej |55 x 65
Malarz. Na skutek przebytej w pierwszym roku życia szkarlatyny, artysta ogłuchł. Wychował się w Warszawie, gdzie uczęszczał do Instytutu Głuchoniemych i Ociemniałych oraz na wieczorowe kursy malarstwa i sztuki stosowanej w Muzeum Rzemiosł i Sztuki Stosowanej. Naukę malarstwa kontynuował w Szkole Rysunków i Malarstwa im. K. Krzyżanowskiego (od roku 1929), a następnie w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa oraz w warszawskiej Akademii, którą ukończył w roku 1939. Ostachiewicz brał udział w Powstaniu Warszawskim, zaś po zakończeniu wojny wyjechał do Szczecina, gdzie stał się aktywnym uczestnikiem życia społecznego i artystycznego. Ostachiewicz brał udział w licznych wystawach w kraju i za granicą; w roku 1958 wygrał konkurs na plakat Światowej Federacji Głuchych w Brukseli. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych (m.in. Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie). Za swoją działalność na polu kultury i sztuki artysta otrzymał szereg nagród i odznaczeń państwowych.
Polski artysta malarz, plakacista. Mając rok zachorował na szkarlatynę, w wyniku której stracił słuch. Uczęszczał do warszawskiego Instytutu Głuchoniemych i Ociemniałych oraz na wieczorowe kursy malarstwa i sztuki stosowanej, organizowane przez Muzeum Rzemiosł i Sztuki Stosowanej. W 1929 r., po ukończeniu Instytutu, rozpoczął naukę w Szkole Rysunków i Malarstwa im. K. Krzyżanowskiego, a następnie w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i malarstwa. Jednocześnie rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w 1939). W czasie II wojny światowej służył w straży obrony przeciwlotniczej w Warszawie w drużynie głuchoniemych, brał też czynny udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie przeniósł się na stałe do Szczecina, gdzie został jednym ze współzałożycieli Związku Polskich Artystów Plastyków w Szczecinie (1945 r.) oraz inicjatorem utworzenia Koła Polskiego Związku Głuchych (1949 r.), którego prezesem był w latach 1949-1954. W pracy artystycznej specjalizował się w malarstwie sztalugowym i grafice użytkowej, brał udział w wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych, otrzymał również wiele odznaczeń państwowych.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]