Tęczanki śnione przez królika, na łące i jego formę z jaskini Platona, 2017
akryl, płótno;100 x 100 cm; na odwrocie opis autorski: Ryszard Grzyb / Tęczanki śnione / przez królika / na łące i jego / Formę z jaskini / Platona / 100 x 100 cm / 2017 / akryl.
Ryszard Grzyb, w 1981 roku, uzyskał dyplom w pracowni Rajmunda Ziemskiego na warszawskiej ASP. Współzałożyciel grupy artystycznej Gruppa (1982). Przedstawiciel neoekspresjonizmu. Poza malarstwem uprawia projektowanie graficzne, jest również poetą. Po kilku fazach „papierów”, czyli kompozycji niemalże zawsze wykonywanych temperą na płótnie oraz neoekspresjonistycznym malarstwie pełnym ruchu i „walki”, w malarstwie artysty zaczynają pojawiać się zwierzęta: nosorożce, króliki, ptaki. Jak pisze Dorota Jarecka: „W 1987 roku malarstwo Grzyba traci straszliwy rozmach. Wraca do poprzedniego stanu - równowagi i koncentracji. Kompozycje stają się zwarte, przedstawiają coraz mniej zdarzeń, coraz więcej pojedynczych postaci i znaków, które zawieszone w pustej przestrzeni przypominają totemy, maskotki albo maski. Malarstwo ogranicza się do maski. Zbliża się do metafizyki. Jakby coraz czystsza, coraz wyraźniejsza forma pozwalała stawiać coraz wyraźniejsze pytania.” Dzieła twórcy przybierają charakter dekoracyjny, z wykorzystaniem uproszczonych motywów, jednak wciąż posiadają intensywny wydźwięk. Jako poeta, jest autorem wydanej w 2005 roku, publikacji „Zdania napowietrzne”, która to stanowi część projektu rozpoczętego rok wcześniej, kiedy to na bilbordach, w przestrzeni miejskiej, pojawiały się krótkie poetyckie acz abstrakcyjne sentencje. Oprac. na podstawie: culture.pl, ryszardgrzyb.pl, Dorota Jarecka, Wstęp do katalogu wystawy: Obrazy i Rysunki. Ryszard Grzyb, Kraków, Galeria Zderzak, listopad 1990.
„A właśnie, że nie dla historyków sztuki, nie dla potomności, nie dla koneserów, nie ambitnie. A właśnie malować tak, żeby było ładnie albo brzydko. Bez dupościsku, zwyczajnie. Niech to będzie bez “treści”, bez “Filozofii”. Jakieś historyjki o ptaszkach, nocniku, o pokazywaniu języka, o rybkach w akwarium, niech to będzie jak opowiadanie historyjek wymyślonych na poczekaniu. Lekko, jak dziecko robiące pipi pod krzakiem. Tego powinienem się trzymać. Wrócić do karnawału w sobie, który gdzieś mi się zapodział ostatnio - bo to jest mój żywioł, ja jestem śmieszek, błazenek, wesołek, to moja rola do odegrania. Wrócić do karnawału w malarstwie.” - Ryszard Grzyb „Oj dobrze już” nr 1 (wiosna 1984). „Niewysoki i wysportowany. Karateka i maratończyk. Długodystansowiec - w sporcie i w sztuce. Niepoprawny i poetycki, zarówno w słowie, jak i w malarstwie. Szorstki, nieuładzony i diablo precyzyjny. Hodowca kanarków, wielbiciel nosorożców. Piewca koloru i absurdu. Propagator nieustającego karnawału, mistrz groteski. Erudyta, lecz nie gawędziarz. Poeta haiku i nadmiaru. Ziemski i napowietrzny.” Ryszard Grzyb. (za: archiwum-obieg.u-jazdowski.pl/rozmowy/26432)
GRZYB Ryszard
Urodził się w 1956 w Sosnowcu. W latach 1976-79 studiował na wrocławskiej PWSSP w pracowni Z. Karpińskiego. Później przeniósł się na Wydział Malarstwa warszawskiej ASP do pracowni R. Ziemskiego, gdzie poznał W. Pawlaka i innych członków "Gruppy", którą wspólnie założyli w 1982 roku. Na początku malował "papiery" - kompozycje wykonane na kartonie temperą i gwaszem. Wspólnie z R. Woźniakiem wyjechali na stypendium do Berlina, gdzie R. Grzyb kontynuował malowanie ostrymi kolorami płaskich "papierów". Pod koniec lat 80-tych, artysta zmienił styl, zajmując się bardziej malarstwem olejnym. Współpracował z krakowską Galerią "Zderzak". Zajmuje się również grafiką reklamową.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]