olej/płótno naklejone na tekturę, 54,5 x 42,5 cm sygnowany p.d.: `R. Gawlikowski`
"Egzotyczny, barwny świat górali ze wschodnich Karpat w początkiem XX wieku stał się źródłem inspiracji dla artystów, choćby Kazimierza Sichulskiego (1879 - 1942), Fryderyka Pautscha (1877 - 1950) czy Władysława Jarockiego (1879 - 1965). Złożoność i odmienność tego świata prowokowała badaczy i etnografów do wysnuwania nierzadko fantastycznych teorii na temat pochodzenia Hucułów oraz spotykanych w ich sztuce motywów dekoracyjnych. Według niektórych Huculi mieli być więc potomkami koczowników pochodzących z Wyżyny Irańskiej, według innych - potomkami Daków, którzy w Karpatach znaleźli schronienie przed ekspansją Rzymu. Rzeczywiście, mieszkańcy Huculszczyzny stanowili wyjątkową "mieszankę" antropologiczną i kulturową, a w ich bogatej kulturze badacze dostrzegają elementy o rozmaitym pochodzeniu, z dominacją elementów wołoskich, polskich i ukraińskich. [...] od drugiej połowy XIX wieku Huculszczyzna była miejscem penetracji zarówno badaczy, jak i artystów oraz kolekcjonerów, szczególnie ze środowiska lwowskiego. Towarzyszył temu wzrost zainteresowań sztuką i kulturą Huculszczyzny, powstawały liczne publikacje o charakterze naukowym i popularyzatorskim, a muzea kupowały okazy rzemiosła huculskiego." Krystyna Tucholska, Bożena Kostuch, Huculszczyzna. Ceramika pokucka w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Kraków 2008, s. 10 - 14.
GAWLIKOWSKI Ryszard
Malarz, uczeń krakowskiej SSP w pracowni Wyczółkowkiego. Studia kontynuował w Monachium, ich uzupełnieniem były podróże artystyczne do Wenecji, Wiednia i Chorwacji. Mieszkał we Lwowie, po wojnie osiadł w Tarnowie. Wystawiał w lwowskim TPSP, w TZSP w Warszawie, po 1945 był członkiem ZPAP. Malował odznaczające się biegłym opanowaniem warsztatu pejzaże, portrety osób z kręgu lwowskiej elity intelektualnej, typy huculskie.
Informacje dla kupujących:
Do każdego niesprzedanego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "POAUKCYJNE ZGŁOSZENIE KUPNA". Więcej informacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]