Akwarela, papier; 35 x 24,7 cm w świetle Sygnowany p. d.: ZR złączone
Malarstwo portretowe Zofii Romerowej jest ciekawe nie tylko z czysto historycznego punktu widzenia. Artystka nie starała się nadążać za wszelką cenę za nowymi środkami wyrazu. Jej twórczość była raczej związana z klasyczną tradycją. Ten typ malarstwa, jak również częste używanie pasteli, nie były już popularne w okresie międzywojennym na Litwie. Zawsze zachowująca upodobanie do elegancji i wytworności kompozycji, nie podążyła za tendencją ekspresyjnego wyrażenia własnych emocjii. Starała się zawsze wydobywać elementy pozytywne portretowanych osób. W każdym portrecie starała się wyróżnić piękniejsze lub ciekawsze cechy osobowości (za: Katalog wystawy obrazów Zofii Dembowskiej Romer, Państwowe Muzeum Sztuki M. K. Ciurlionisa w Kownie, Muzeum Narodowe w Warszawie). Portret kobiety ustawionej do widza prawym profilem utrzymany jest w przewadze barwy niebieskiej. Kobieta na głowie przewiązaną ma niebieską chustę z wzorem kwiatowym, ubrana jest w białą bluzkę. Patrzy przed siebie bardzo skupiona, zamyślona. Zaciśnięte usta wskazują na zdecydowany charakter, jednakże niebieskie oczy, smutne, ale pełne życia, podkreślone kolorem chustki, sugerują wrażliwość portretowanej.
DEMBOWSKA ROMER Zofia
Zofia Dembowska Romer uczyła się rysunku w prywatnej szkole wileńskiej I. Trutniewa. Tu kształtowały się jej pierwsze artystyczne upodobania. Naukę kontynuowała w Krakowie i Monachium pod kierunkiem prof. K. Rotha i S. Hollosy’ego. W latach 1903-1904 studiowała w Paryżu u znanego portrecisty J. E. Blanche’a oraz autora historycznych obrazów L. O. Mersona. Swoją artystyczną edukację zakończyła w Krakowie u prof. Józefa Siedleckiego, w Muzeum Baraneckiego. Jako profesjonalistka debiutowała w Krakowie w 1909 w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. W latach 1909-1913 jej prace były pokazywane na wielu wystawach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]