Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
DEMBOWSKA ROMER Zofia | APORTRET KOBIETY

ROMER Zofia DEMBOWSKA (1885 Dorpat (Tartu, Estonia) - 1972 Montreal)

APORTRET KOBIETY

Akwarela, papier; 35 x 24,7 cm w świetle
Sygnowany p. d.: ZR złączone

Malarstwo portretowe Zofii Romerowej jest ciekawe nie tylko z czysto historycznego punktu widzenia. Artystka nie starała się nadążać za wszelką cenę za nowymi środkami wyrazu. Jej twórczość była raczej związana z klasyczną tradycją. Ten typ malarstwa, jak również częste używanie pasteli, nie były już popularne w okresie międzywojennym na Litwie. Zawsze zachowująca upodobanie do elegancji i wytworności kompozycji, nie podążyła za tendencją ekspresyjnego wyrażenia własnych emocjii. Starała się zawsze wydobywać elementy pozytywne portretowanych osób. W każdym portrecie starała się wyróżnić piękniejsze lub ciekawsze cechy osobowości (za: Katalog wystawy obrazów Zofii Dembowskiej Romer, Państwowe Muzeum Sztuki M. K. Ciurlionisa w Kownie, Muzeum Narodowe w Warszawie).
Portret kobiety ustawionej do widza prawym profilem utrzymany jest w przewadze barwy niebieskiej. Kobieta na głowie przewiązaną ma niebieską chustę z wzorem kwiatowym, ubrana jest w białą bluzkę. Patrzy przed siebie bardzo skupiona, zamyślona. Zaciśnięte usta wskazują na zdecydowany charakter, jednakże niebieskie oczy, smutne, ale pełne życia, podkreślone kolorem chustki, sugerują wrażliwość portretowanej.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
DEMBOWSKA ROMER Zofia
Zofia Dembowska Romer uczyła się rysunku w prywatnej szkole wileńskiej I. Trutniewa. Tu kształtowały się jej pierwsze artystyczne upodobania. Naukę kontynuowała w Krakowie i Monachium pod kierunkiem prof. K. Rotha i S. Hollosy’ego. W latach 1903-1904 studiowała w Paryżu u znanego portrecisty J. E. Blanche’a oraz autora historycznych obrazów L. O. Mersona. Swoją artystyczną edukację zakończyła w Krakowie u prof. Józefa Siedleckiego, w Muzeum Baraneckiego. Jako profesjonalistka debiutowała w Krakowie w 1909 w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. W latach 1909-1913 jej prace były pokazywane na wielu wystawach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie.
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]