Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
OPAŁKA Roman | BEZ TYTUŁU - SZKIC ILUSTRACJI, ok. 1957

Roman OPAŁKA (1931 Abbeville - 2011 Rzym)

BEZ TYTUŁU - SZKIC ILUSTRACJI, ok. 1957

Gwasz, karton; 28,7 x 20 cm

Tylko swoje oryginalne poglądy należy pielęgnować na serio, żeby się w tej iluzji, w tym pośpiechu atrakcyjnych miraży nowości nie zgubić. Nie dać się - jak to się ładnie mówi po polsku - zwariować" - mówi Roman Opałka ("Arteon. Magazyn o sztuce", R. VIII, nr 40, s. 24.). Charakterystyczny jest dystans z jakim polski malarz wypowiada się na temat dokonań artystów motywowanych poszukiwaniem nowego: "Myślę, że w sztuce - podobnie jak w życiu - większy sens ma pogłębianie jednej rzeczy, a to w naszych czasach coraz bardziej zanika (...). Siedem razy wystawiałem na Biennale w Wenecji. To, czym się zachwycano na jednym, było na ogół zapomniane na następnym. Nie wspominając o tym, że prawie zawsze w takich wypadkach wchodzą w grę strategie rynkowe, narodowościowe, żeby nie powiedzieć - imperialistyczne" (op. cit, str. 23).
Prezentowany gwasz to właśnie próba malarstwa kontemplacyjnego, skupienie uwagi na przebiegu linii, jej grubości, kontraście z podłożem, kształcie może być traktowane jako pewnego rodzaju zapis chwili. Dodajmy jednorazowy i niepowtarzalny.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
OPAŁKA Roman

Wojnę spędził w Niemczech, w 1945 roku powrócił do Francji, rok później do Polski. W 1950 roku ukończył studia na łódzkiej PWSSP, a w latach 1950-1956 studiował na warszawskiej ASP. Jest grafikiem i malarzem, od 1965 działający we Francji, przedstawiciel konceptualizmu; początkowo tworzył kwasoryty (m.in. seria Opisanie świata); później kompozycje przestrzenne z płótna, zwane "poduszkowcami"; od 1965 zaczął pokrywać płótna, nazywane przez siebie "detalami" rzędami kolejnych cyfr, zaczynając od jedynki (pierwszy został zapisany liczbami od 1 do 35327), co ma oddawać upływ czasu; płótnom towarzyszy fotografia twarzy artysty ukazująca oznaki starzenia się i nagranie jego głosu. Jest laureatem wielu nagród, między innymi: Nagrody Krytyki Artystycznej im. C.K. Norwida; brał udział w Biennale w Sao Paulo (1969 i 1977), Documenta w Kassel (1977), Biennale w Wenecji (1995).
 

[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]