Olej, płótno; 40,5 x 39 cm Sygnowany p.d.: R.Bratkowski | Capri Na odwrocie naklejona kartka maszynopisu z życiorysem autora wg notatki Dr Emanuela Swieykowskiego w Pamiętniku Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie 1854 - 1904, Kraków 1905 s.30
Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Feliksa Szynalewskiego, Ignacego Jabłońskiego i Władysława Łuszczkiewicza (w latach 1888-1890). Studia malarskie kontynuował we Wiedniu. W latach 1894-1896 kształcił się w prywatnej szkole malarskiej Antona A¼bego w Monachium, gdzie wielokrotnie powracał. Począwszy od 1891 roku artysta regularnie uczestniczył w wystawach w TZSP w Warszawie oraz w TPSP w Krakowie i we Lwowie. Od 1903 roku współpracował ze Stanisławem Batowskim w prowadzonej przez niego we Lwowie szkole malarstwa. Bratkowski malował przede wszystkim pejzaże, pośród których dominują widoki morskie i nokturny. Obrazy artysty znajdują się w zbiorach muzeów w Krakowie, Warszawie i Tarnowie oraz w kolekcjach prywatnych. Malował niemal wyłącznie pejzaże. Były one doskonale skomponowane i wykończone, przepojone nastrojem subtelnej melancholii. Odznaczały się umiejętnością obserwacji i syntezy zjawisk natury, a zwłaszcza akcentowaniem kontrastu ruchu i spokoju w krajobrazie. Obraz przedstawia widok na malowniczą zatokę z tarasu dekorowanego kwiatami w donicach i skrzynkach. Na tarasie znajdują się fontanna oraz ukwiecona pergola, za którą rośnie wysokie drzewo. Drzewa porastają również teren pod tarasem - za ogrodzeniem widać ich szczyty. Z prawej strony wznosi się wysoka wapienna skała, na tle której widoczne są żagle okrążających przylądek jachtów. Rozbielona kolorystyka i czyste kolory znakomicie oddają klimat śródziemnomorskiego pejzażu popularny i powtarzany w licznych wariantach przez malarzy polskich i europejskich.
BRATKOWSKI Roman
Uczył się w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w Wiedniu i Monachium, gdzie związany był z pracownią Abe`go. Od 1891 roku wystawiał swoje prace m.in. w TZSP w Warszawie. Malował przede wszystkim pejzaże charakteryzujące się subtelną melancholią i nastrojowością.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych.
Formy zgłoszenia: Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail: 022 818 94 68
0693 108 148
mail: [email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]