Olej, tektura; 32 x 33 cm Sygnowany p. d.: Bratkowski Na odwrocie powtórzona nalepka Muzeum Narodowego w Warszawie: FDN 201/MNW Muzeum Narodowe w Warszawie.
Obraz wystawiany w Muzeum Narodowym w Warszawie; pochodzi z Aukcji na Fundusz Daru Narodowego, która odbyła się 22-23 kwietnia 1990; w katalogu wymieniony jest jako poz. 1 w części I, "Malarstwo polskie". Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Feliksa Szynalewskiego, Ignacego Jabłońskiego i Władysława Łuszczkiewicza (w latach 1888 - 1890). Studia malarskie kontynuował we Wiedniu. W latach 1894 - 1896 kształcił się w prywatnej szkole malarskiej Antona Aźbego w Monachium, gdzie wielokrotnie powracał. Począwszy od 1891 roku artysta regularnie uczestniczył w wystawach w TZSP w Warszawie oraz w TPSP w Krakowie i we Lwowie. Od 1903 roku współpracował ze Stanisławem Batowskim w prowadzonej przez niego we Lwowie szkole malarstwa. Bratkowski malował przede wszystkim pejzaże, pośród których dominują widoki morskie i nokturny. Obrazy artysty znajdują się w zbiorach muzeów w Krakowie, Warszawie i Tarnowie oraz w kolekcjach prywatnych. Malował niemal wyłącznie pejzaże. Były one doskonale skomponowane i wykończone, przepojone nastrojem subtelnej melancholii. Odznaczały się umiejętnością obserwacji i syntezy zjawisk natury, a zwłaszcza akcentowaniem kontrastu ruchu i spokoju w krajobrazie. Prezentowany obraz malowany jest niezwykle ekspresyjnie w partii nieba, gdzie dynamicznymi pociągnięciami pędzla na osi centralnej umieścił artysta kłębiącą się chmurę. Liliowo-szarawo- białe jej zwoje odcinają się mocnym kontrastem od błękitu tła oraz partii dolnej spokojnej ciemnej zieleni drzew.
BRATKOWSKI Roman
Uczył się w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w Wiedniu i Monachium, gdzie związany był z pracownią Abe`go. Od 1891 roku wystawiał swoje prace m.in. w TZSP w Warszawie. Malował przede wszystkim pejzaże charakteryzujące się subtelną melancholią i nastrojowością.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]