olej/płótno, 120 x 120 cm opisany na odwrociu: '38/60 | 120 x 120' oraz papierowa nalepka z Galerii Sztuki Współczesnej Krzywe Koło w Warszawie z wystawy "Konfrontacje 1960"
Początkowo uprawiający sztukę figuratywną Rajmund Ziemski pod koniec lat 50. całkowicie odszedł od przedmiotowości, swoim artystycznym językiem zbliżając się często do malarstwa materii. Poza eksploatowanymi ówcześnie przez artystów pokolenia Ziemskiego awangardowymi kierunkami wpływ na malarza miała przede wszystkim natura, stanowiąca punkt wyjścia dla jego abstrakcyjnych kompozycji. Od początku lat 60. Ziemski zaczął opatrywać obrazy tytułami sugerującymi z nią związki - płótna opatrywał zazwyczaj słowem "Pejzaż", uzupełnionym liczbą porządkową łamaną przez liczbę kolejnego roku. Obrazy artysty z lat 60. cechuje ciemna gama barwna zawężona do brązów, ugrów, zgaszonych zieleni, fioletów i beżu. Postrzępione plamy barwne, zróżnicowane faktury, dramatyczne napięcia pomiędzy liniami konstruującymi szkielet organicznych form i obleczona wokół nich mięsista materia farby to podstawowe wyróżniki jego wyimaginowanych krajobrazów będących bardziej wizualną trawestacją wewnętrznych obrazów-powidoków aniżeli odwzorowaniem świata rzeczywistego. Przez swój indywidualizm malarstwo Ziemskiego, podobnie jak na przykład Tadeusza Brzozowskiego, pozostaje na polskiej scenie artystycznej zjawiskiem odrębnym i ponadczasowym.
Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w 1955 roku obronił dyplom w pracowni Artura Nacht-Samborskiego. Przez kilkadziesiąt lat był profesorem tej uczelni. Debiutował na "poodwilżowej" wystawie w "Arsenale" w 1955 roku. Na przełomie lat 50. i 60. współpracował z Galerią Klubu Krzywego Koła. W 1979 otrzymał Nagrodę im. Jana Cybisa. Jego obrazy znajdują się w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie i Poznaniu oraz wielu kolekcjach w kraju i zagranicą.
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.
ZIEMSKI Rajmund
Urodził się w 1930 r w Radomiu. Studia w warszawskiej ASP, dyplom w pracowni A. Nachta-Samborskiego w 1955 r. Związany z grupą artystów skupionych wokół M. Bogusza - Galeria Krzywe Koło. Uprawiał malarstwo w typie sztuki informel. Główną rolę w jego pracach odgrywa barwa. Twórca zainspirowany sztuką kaligrafii Dalekiego Wschodu, tworzy cykl pejzaże. W 1979 r otrzymał Nagrodę im. J. Cybisa.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: [email protected]
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]