akryl, plótno, 76 x 50,5 cm; sygnowany u dolu z prawej: Olbinski
Malarstwo Rafala Olbinskiego jest eleganckie, efektowne, mistrzowsko wykonane. Liryczny nastrój budowany w tych obrazach przypomina oniryczne wizje Paula Delvaux, choc widac tez zwiazki z twórczoscia René Magritte'a. Artysta jest z pewnoscia spadkobierca najwybitniejszych surrealistów. Efekt zaskoczenia wywolany nieoczekiwanym zestawieniem róznych motywów zostaje spotegowany przez aluzyjny, poetycki tytul. Rafal Olbinski urodzil sie w Polsce. Ukonczyl wydzial Architektury na Politechnice Warszawskiej ale deske kreslarska porzucil na rzecz malarskich sztalug. W 1981 roku wyemigrowal do Stanów Zjednoczonych, gdzie wkrótce zdobyl slawe jako malarz, grafik i designer. Najwieksze uznanie przyniosly mu plakaty i ilustracje. Za swoje prace otrzymal ponad 150 nagród. Zwyciezyl m. in. w konkursie rozpisanym w 1995 r. przez wladze Nowego Jorku na plakat reklamujacy to miasto jako stolice swiata. Jury przewodniczyl burmistrz miasta, Rudolf Giuliani. W 1996 r. zdobyl nagrode Stefan Dohanos Award za najlepsze malarstwo na corocznej wystawie Society of Illustrations. Dziela Olbinskiego znajduja sie m. in. w: National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute i Library of Congress w Waszyngtonie, Suntory Museum w Osace w Japonii a takze u prywatnych kolekcjonerów w USA, Japonii i calej Europy. Ilustracje artysty ukazuja sie w licznych magazynach. Projektuje okladki dla "Time", "Newsweek", "Der Spigel" oraz plakaty operowe czy reklamy dla wielkich zachodnich koncernów. Od 1885 r. wyklada w prestizowej School of Visual Arts w Nowym Jorku.
OLBIŃSKI Rafał
Urodzony w Kielcach, w 1969 roku ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W roku 1981 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Szybko zaistniał w tamtejszym środowisku i dał się poznać jako znakomity ilustrator i malarz.
Od 1985 roku jest wykładowcą School of Visual Arts w Nowym Jorku. Zajmuje się również ilustracją, malarstwem, projektowaniem plakatów oraz scenografią. Zdobył ogromne uznanie na całym świecie a jego plakaty i ilustracje ukazują się regularnie na łamach takich czasopism jak Newsweek, Time, Business Week, New York Times, New Yorker. Jest twórcą bardzo pracowitym z ogromnym dorobkiem. Na swoim koncie ma już liczne plakaty dla amerykańskich oper (New York City Opera, Utah Opera, Pacific Opera San Francisco, Philadelphia Opera), scenografię operową do przedstawienia Don Giovanniego w Filadelfii.
Jego prace prezentowane były na wielu wystawach w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Francji, Niemczech i w Polsce.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]