Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | [email protected]
KARTA OBIEKTU
HADZIEWICZ Rafał | Kobieta w wieńcu na głowie

Rafał HADZIEWICZ (1803 Zamch k. Biłgoraja - 1886 Kielce)

Kobieta w wieńcu na głowie

ołówek, tusz/papier, 20 x 10,5 cm
napis p.g.: `Emilii Głowackiej Szederoi`


Estymacja: 600 - 900 zł

Od 1822 r. studiował na Oddziale Sztuk Pięknych UW. Pracował pod kierunkiem A. Brodowskiego i A. Blanka. W 1829, po otrzymaniu czteroletniego stypendium, wyjechał do Drezna. Następnie udał się do Paryża, gdzie przyjęty do królewskiej Akademii Sztuk Pięknych, był uczniem J. A. Grosa. W 1831 r. wyjechał do Rzymu, gdzie przebywał do końca listopada 1833 roku. Szkicował tam rzeźby Thorvaldsena, wykonywał szkice dzieł m.in. Canovy, Rafaela i Domenichina. W trakcie pobytu w Wenecji i Florencji studiował dzieła Tycjana i Giorgione. Po powrocie do kraju prowadził katedrę malarstwa i rysunku w zastępstwie J. Brodowskiego. Malował wiele obrazów dla świątyń krakowskich i miejscowych kościołów ówczesnej Galicji. Rozwinęły się wówczas jego zainteresowania historyczno - starożytnicze, na ich gruncie powstały liczne szkice rysunkowe i akwarele zabytkowych budowli Krakowa i innych miejscowości. Interesował się dawnymi ubiorami narodowymi i wizerunkami wybitnych postaci historycznych. Rysował i malował kompozycje o tematyce legendarnej, ludowej lub historycznej z dziejów Polski. Na czas pomiędzy okresem krakowskim a warszawskim przypada krótki pobyt artysty w Rosji, gdzie pracował jako profesor rysunku na Wydziale Matematycznym Uniwersytetu Moskiewskiego. Od 1844 mieszkał na stałe w Warszawie, gdzie na nowo powołanej SSP uczył malarstwa figuralnego oraz prowadził wykłady z historii sztuki. Równolegle wykonywał i restaurował obrazy dla kościołów niemal w całym kraju. Przez cały okres działalności uprawiał także malarstwo portretowe W związku z jego zainteresowaniami historycznymi twórczość Rafała Hadziewicza nosi znamiona eklektyzmu, który polega na naśladowaniu całych kompozycji dawnych mistrzów, na zapożyczaniu poszczególnych fragmentów obrazów, czemu sprzyjało wykonywanie licznych kopii.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
HADZIEWICZ Rafał
W latach 1822-29 studiował na Oddziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego u A. Brodowskiego i A. Blanka. W 1829 przez Drezno wyjechał do Paryża, gdzie studiował do roku 1831 w Ecole Royale des Beaux - Arts po d kierunkiem A. Grosa i być może F. Gérarda. Następnie do 1833 przebywał we Włoszech studiując w Rzymie w Akademii Francuskiej. Od 1834 mieszkał w Krakowie, gdzie w latach 1837-1839 prowadził okresowo lekcje rysunków i malarstwa w Szkole Sztuk Pięknych. W latach 1839-1844 był profesorem rysunku na Wydziale Matematycznym Uniwersytetu Moskiewskiego oraz nauczycielem w Szkole Rysunkowej Strogonowa. W 1844 wrócił do Warszawy, gdzie w latach 1846-64 był profesorem malarstwa w Szkole Sztuk Pięknych, a po jej zamknięciu, do roku 1871, w Klasie Rysunkowej. Od 1871 mieszkał w Kielcach.
Malował głównie obrazy religijne i liczne portrety, rzadziej sceny historyczne.
Biogram w Wikipedii pod adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rafa%C5%82_Hadziewicz
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
[email protected]
[email protected]  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: [email protected]