kolaż: papier, kalka; 27 x 39 cm, sygn.: na odwrocie: Piotr Jaros, Father, 2009
Estymacja: 3000-3500 zł
Urodzony w 1965 r. w Myślenicach. Malarz, rysownik, autor fotografii, wideo oraz obiektów z pogranicza rzeźby i instalacji. Ukończył studia w krakowskiej ASP. Mieszka i pracuje w Krakowie Uprawiał malarstwo. W latach 90 - tych komponował z użyciem modeli scenki nawiązujące do przedstawień portretowych, łamiąc tradycyjne konwencje. Zapisywał je w formie wielkoformatowych czarno-białych fotografii. Z czasem scenki rozwijał w przestrzeni: do powstałych fotograficznych obrazów dodawał rzeźby - realistyczne fantomy portretowanych bohaterów. Były to m. in. serie: Umarmen (1994), Middleman (1996, 2000). W jego pracach wideo charakterystyczna jest zasada pozornie pasywnej, obiektywnej obserwacji prostych tematów i nie interpretowania rzeczywistości. W ostatnich latach w grupie prac pt. Made in China (2008) parodystycznym sposobem tworzył tandetne "produkty" nie mające odpowiedników ani na rynku ani w ogóle w rzeczywistości. W serii Kamery filmowe (2010-2011) buduje z banalnych materiałów modele kamer, ironiczne grając idiomatycznymi skojarzeniami ze świata kultury filmowej. Nieustająca praktyką artysty jest rysowanie.
JAROS Piotr
W latach 1983-89 studiował w ASP w Krakowie w pracowni prof. Zbigniewa Grzybowskiego. Po ukończeniu studiów zajął się malarstwem, którego podstawowym tematem były plany rzuty budowli sakralnych, pochodzących z różnych okresów historycznych, głównie jednak ze starożytności i średniowiecza. Efektem tego były swoiste "pejzaże archeologiczno historyczne". W latach 1990-93 przeszedł do aranżacji przestrzennych i ilustracji połączonych z wykonywaniem performances. Prace z tego okresu w dużej mierze odnosiły się do "leczenia" i "uzdrawiania" sztuką, także do roli artysty, jako tego, który może "leczyć", a przynajmniej próbować przezwyciężyć wpływ cywilizacji niosącej chorobę i w konsekwencji wg Jarosa śmierć ducha lub duszy współczesnego człowieka. W 1994r. artysta rozpoczął prace nad cyklem pt." Umarmen". Są to czarno białe fotografie, którym towarzyszą nagrania video z sesji zdjęciowych. "Umarmen II" to czarno białe fotografie i realistyczne figury modeli, którzy pozowali do zdjęć. "Triumf" , ostatnia jak do tej pory praca z tego cyklu, to czarno białe fotografie, nad którymi zawieszone są szklane kule z rzeźbami głów pozujących do zdjęć modeli, przypominające głowy Wita Stwosza i dwie figury w stylistyce manekinów.
Informacje dla kupujących:
Aukcja specjalna jest organizowana wraz z Małopolską Fundacją Muzeum Sztuki Współczesnej. Dochód z licytacji przeznaczony zostanie na działalność statutową fundacji.
________________________
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 22 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445 e-mail:[email protected]
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: [email protected]